Aktorė Eglė Jackaitė gedi režisieriaus Povilo Gaidžio: „Jis buvo mano mokytojas“

Eglė Jackaitė ir režisierius Povilas Gaidys / Mato Baranausko ir Scanpix nuotr.
Eglė Jackaitė ir režisierius Povilas Gaidys / Mato Baranausko ir Scanpix nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-07-12 10:42
AA

Eidamas 85-us metus sekmadienį mirė ilgametis Klaipėdos dramos teatro režisierius Povilas Gaidys. Viena iš jo mokinių – aktorė Eglė Jackaitė – mylimą mokytoją pagerbė skirdama jam šiltus žodžius ir eiles.

Teatro meno garsenybė Povilas Gaidys per savo karjerą pastatė daugiau kaip 80 spektaklių ir ne vienai kartai aktorių buvo autoritetas bei mokytojas.

Aktorė Eglė Jackaitė buvo viena iš jo mokinių, jaučianti jam dėkingumą ir didžiulę pagarbą. Su Žmonės.lt žinoma moteris sutiko pasidalinti prisiminimais.

„Povilas Gaidys – mano mokytojas. Skaudu ir sunku suvokti, kad jau nebėra ir nebebus mūsų tarpe... Toks artimas ir savas, jautrus, talentingas, turėjęs puikų humoro jausmą, taip mėgęs grybauti, žvejoti, šėlioti... Mylėjęs žmones ir gyvenimą“, – sako E.Jackaitė.

Akimirka iš spektaklio „Viskuo kaltas teatras“, kurį Povilas Gaidys ne tik režisavo, bet jame ir vaidino su savo studentais. (2013 m.)

Režisieriui aktorė dėkinga ir už meilę teatrui bei galimybę tapti jo dalimi.

„Prieš daug metų įstojau mokytis į Klaipėdos universitetą aktorinio meistriškumo. Kurso vadovas Povilas Gaidys ir dėstytoja Elena Savukynaitė mane priėmė, atsirinko – pamenu – aš taip džiaugiausi! Visi 11-a mūsų kursiokų buvome tokie neapsakomai laimingi, tokie jauni ir tikintys svajonėmis, jos gi pildosi! Dėstytojo dėka pamilome teatrą – ilgam...

Ačiū mokytojui, tegul jo siela, atsidūrusi už paslaptingos mirties uždangos, amžinai gyvena šviesoje, meilėje ir Dievo artumoje...“ – jautrius žodžius išsakė E.Jackaitė, skyrusi jam ir žymaus Libano rašytojo bei poeto Kahlilo Gibrano eiles.

„Nes ką gi reiškia mirti,

jei neatsistoti nuogam prieš vėją

ir ištirpti saulėje?

Ir kas yra nustoti alsuoti,

jei ne išlaisvinti kvėpavimą

nuo neramių potvynių ir atoslūgių,

kad galėtų jis kilti

ir netrukdomas ieškoti Dievo?

Tik tada, kai gersit iš tylos upės,

jūs iš tikrųjų dainuosit.

Ir kai būsit pasiekę kalno viršūnę,

pradėsit kopti.

Ir tik tada pašoksit savo tikrą šokį,

kai žemė pareikalaus jūsų kūno.“

Eglė Jackaitė ir režisierius Povilas Gaidys / Mato Baranausko nuotr.

Teatro meno garsenybė

Velionio režisieriaus Povilo Gaidžio indėlis kuriant Klaipėdos dramos teatrą tęsėsi daugiau nei pusę įstaigos gyvavimo laiko, o jo menas buvo istorinės reikšmės, sako teatro vadovas Tomas Juočys.

„Jo atėjimas siejamas su naujais vėjais, nauju įkvėpimu Klaipėdos dramos teatre. Buvo didelis impulsas, kada jis atvažiavo“, – BNS sekmadienį sakė T.Juočys.

P.Gaidys 1963–1998 metais dirbo aktoriumi ir režisieriumi Klaipėdos dramos teatre, po to trejus metus jam vadovavo. 2001–2016 metais P.Gaidys ėjo teatro meno vadovo pareigas. Režisierius yra sukūręs daugiau kaip 80 spektaklių.

T.Juočys pabrėžė, kad Klaipėdos dramos teatras skaičiuoja 86 metus, tad P.Gaidys jame dirbo daugiau nei pusę jo gyvavimo laiko. „Tai buvo figūra. Teatre nebūna daug tokių figūrų, bet jis nebuvo vienišas ir šalia jo buvo potencialus ir labai geras kolektyvas“, – kalbėjo dramos teatro vadovas.

„Pats P.Gaidys užaugino ir išauklėjo labai daug aktorių. Jis niekada nebuvo dviprasmiškas ir visada mokėjo maksimaliai atiduoti teatrui ir auklėjo savo studentus daryti taip pat“, – prisiminė T.Juočys.

Klaipėdos dramos teatro meno vadovas Povilas Gaidys ir jo žmona aktorė Elena Gaigalaitė / Algirdo Venskaus nuotr.

Jo teigimu, P.Gaidys turėjo labai gerą humoro jausmą: „Nesuprasi, ar jis kalbėdavo rimtai, ar juokaudavo. Su juo buvo labai įdomu būti kaip su žmogumi, kaip su asmenybe“.

„Kartais jis šnekėdavo piktai, bet tai nebūdavo pikta, tai būdavo ironija. Reikėjo gerai pažinti Povilą Gaidį, kad tai suprastum“, – tvirtino T.Juočys.

Paklaustas apie meninį P.Gaidžio indėlį, Klaipėdos dramos teatro vadovas tvirtino, kad jis yra „istorinės reikšmės“. „Ypatingai P.Gaidys buvo aštrus tarybiniais laikais, kai tas aštrumas nebuvo pageidaujamas. Jis buvo drąsus“, – pasakojo T.Juočys.

Palikęs teatro meno vadovo pareigas, P.Gaidys dar pastatė du spektaklius. Paskutinis buvo 2019 metais pasirodžiusi tragikomedija „Paradas“. P.Gaidys meno pasaulyje dažnai buvo vadinamas komedijų meistru.

Pasak T.Juočio, taip pavadintas režisierius buvo ne veltui. „Šis žanras yra pats sudėtingiausias, tai toks vardas jam ne šiaip sau buvo prilipdytas. Jis iš tikrųjų buvo savo darbo meistras“, – sakė teatro vadovas. 

Povilas Gaidys / Algirdo Kubaičio nuotr.

P.Gaidys 1979 metais buvo apdovanotas LSSR valstybine premija, 2002 metais gavo Gedimino ordino Karininko kryžių, o 2014 metais – Auksinį scenos kryžių. 1971–1995 metais P.Gaidys dėstė Lietuvos muzikos akademijoje Klaipėdos fakultetuose, o nuo 1995 metų – Klaipėdos universitete.

Pats P.Gaidys jaunystėje studijavo Vilniaus konservatorijos Aktoriaus meistriškumo katedroje, vėliau mokėsi Maskvos A.Lunačiarskio teatro meno institute, Režisūros fakultete.

Klaipėdos dramos teatro režisierius Povilas Gaidys (15 nuotr.)
+9