Apie tai, ką žmonės dirba pasakojanti Rasa Jusionytė: „Agentūrą Londone įkūriau per 10 minučių“

Rasa Jusionytė/Asmeninio archyvo nuotr.
Rasa Jusionytė/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Euroblogas
2019-03-28 11:36
AA

„Kai Londone steigiau reklamos agentūrą, viską padarėme per maždaug 10 minučių ir dar su taure vyno. Tuo tarpu Lietuvoje patyriau labai daug streso. Grįžus suvokti, kaip čia veikia verslo kūrimo sistema, buvo labai sunku“, – lygindama darbus Anglijoje ir Lietuvoje prisimena įvairių projektų, radijo laidos ir renginių „Ką žmonės dirba visą dieną?“ sumanytoja Rasa Jusionytė.

Kas tas elektroninis parašas?

Žmogui, kuris nuolat gyvena Lietuvoje, pasak Rasos, gal taip ir neatrodo, nes žino smulkius dalykus ir yra pripratęs prie biurokratizmo. Tuo tarpu jai po mokslų ir darbo įvairiose reklamos agentūrose Londone grįžus dirbti į Vilnių buvo sudėtinga suprasti, kas yra paprasčiausias elektroninis parašas ir kaip jį pasidaryti.

„Labai geras gautas patarimas buvo niekada nebandyti skaityti ir suprasti, kas parašyta Registrų centro puslapyje – tiesiog skambinti konsultantams ir klausti. Tada galvojau: o nebūtų mokesčių mokėtojams pigiau, jei internetiniai puslapiai būtų suprantami? Tada nereikėtų samdyti visų šitų darbuotojų, kurie viską verstų į žmonių kalbą“, – internetinius valdžios vartus šaržuoja Rasa.

Sunkiausia grįžus į gimtinę ir pradėjus kurti savo darbo vietą Rasai pasirodė mokesčių sistema: „Ir prasidėjo laisvai samdomo žmogaus mokesčiai – atsidarai tą kodų lentelę, o tavo veiklos ten nėra… Iki šiol nesuprantu, kam tų kodų reikia. Mokėtume visi vienodai ir ramu, o dabar – kas 5 proc. moka, kas 15 proc.“, – sako pašnekovė.

Jeigu daug mokesčių moki, tai daug ir uždirbi

„Mano geriausias sprendimas buvo buhalterė. Ji man labai daug padėjo, nes pats, norėdamas viską teisingai daryti, gali labai daug klaidų privelti. Tikiu, kad mes visi geriausiai dirbame savo darbus. Aš savo, ji savo. Beje, mokesčiai apskritai nėra blogis. Jei jų daug moki, vadinasi daug ir užsidirbai, o tai reikia švęsti!“ – pozityvumo nepraranda Rasa.

Laisvai samdomo darbo pradžios ar pajamų deklaravimo planavimo Rasa neprisimina kaip košmaro, nes ne vieną patarimą jau buvo gavusi iš Lietuvoje gyvenančių draugų:

„Pirma klausiau visų draugų, kurie jau vykdo individualią veiklą. Man nebuvo dėl to baisu, nes dirbau sau Londone, žinojau, kad mokesčius reikės atsidėti. Pajamų deklaravimą laikau tiesiog papildomu darbu, itin nemaloniu ir atimančiu daug laiko, bet jei tik tai stabdo, kad pradėtum savo verslą ir dirbtum mylimą darbą, tai išvis ne problema.“

Rasa Jusionytė/Asmeninio archyvo nuotr.

Viešąjį sektorių prilygino bažnyčios statyboms

Projekto „Ką žmonės dirba visą dieną?“ renginiuose ir Žinių radijo laidoje Rasa kalbina jaunus žmones apie jų profesijas bei neįprastus darbus, kurie dažnai priklauso nuo jų pačių. Paklausta, ar dažnai iš pašnekovų išgirsta nusiskundimų dėl neteisingos ar nepatogios mokesčių mokėjimo sistemos Lietuvoje, Rasa neskuba teisti tik mūsų šalies.

„Manau, žmonės visame pasaulyje skundžiasi mokesčiais. Gal dažniau nuskamba mintis: esame maža valstybė, todėl labai lanksti, galime labai greitai keistis, tai kodėl VMI ar „Sodros“ puslapis (realiai bet kuri institucija) ir sistema turi būti tokia nepaslanki? Tiesa, kiekvienas turime sau priskirtą konsultantą, manoji, Vitalija iš Klaipėdos, net paskambina kartais. Tad tikrai manau, kad sistema turi kur tobulėti, bet nesakau, kad ten dirbantys žmonės yra blogi. Taip jau yra su viešuoju sektoriumi, dažnai jų darbas yra lyg labai svarbi plyta, bet jie nemato, jog stato bažnyčią!“, − sako pašnekovė.

Paklausus, kaip pati siūlytų tobulinti mokesčių sistemą, jog daugiau jaunų žmonių rinktųsi laisvai samdomą darbą Lietuvoje, R. Jusionytė nusišypso: „Kaip lengva burbėti, o tada gauni tokį klausimą. Atsikratyčiau tų veiklos pobūdžio kodukų! (juokiasi) Beje, jau metus turiu mažąją bendriją. Taip jaunas verslas gauna lengvatų, labai dėl to džiaugiuosi, nėra juk viskas taip blogai. Svarbu ir patiems ieškoti geriausių būdų vystyti savo verslą gimtinėje.“