Barbių kolekcionierė Rūta: „Jeigu degtų namai ir reikėtų išnešti vieną lėlę, sudegčiau kartu“

Rūtos Ardišauskienės barbių kolekcija/Gretos Skaraitienės/„Žmonės Foto“ nuotr.
Rūtos Ardišauskienės barbių kolekcija/Gretos Skaraitienės/„Žmonės Foto“ nuotr.
Beatričė Staniūnaitė
Šaltinis: Žmonės
2019-06-04 08:00
AA

Prisiminus vaikystę, turbūt kiekvienas pagalvojame apie savo mylimiausią žaislą, kuris daugeliui tuo metu tapo ir geriausiu draugu. Berniukai jau nuo mažens pažino mašinėlių modelius, o mergaitės džiaugdavosi lėlių draugija. Žinoma, viena mylimiausių jų lėlių tapdavo barbė. Šiomis dienomis barbių populiarumas mažesnis nei prieš 10-20 metų, tačiau pravėrus vilnietės Rūtos Ardišauskienės (28) namų duris – taip toli gražu neatrodo. Ten jų – šimtai.

Barbių kolekcioniere save vadinanti Rūta teigia, kad visą gyvenimą žaislai buvo jos aistra, o pačios didžiausios simpatijos atiteko gražuolei barbei. Nuo vaikystės niekas nepasikeitė, nebent žaislų skaičius. Šiuo metu Rūta turi 375 lėles, 1260 Kinder figūrėlių, virš 120 My Litlle Pony, virš 200 Disney figūrėlių ir apie 50 pokemonų. „Esu didesnis vaikas už visus aplinkui!“ – teigia Rūta.

Kada nustojote žaisti barbėmis?

Žaisti nustojau kai man buvo 15 metų, tačiau žaviuosi jomis iki šiol. O nustojau žaisti tik todėl, kad buvau užpykusi ant savęs ir ant žaislų. Visai nebežiūrėjau į jų pusę – norėjau pagaliau išaugti ir nebebūti mažvaikė. Kartais nueidavau į žaislų parduotuvę pasižvalgyti, tačiau retai ką nusipirkdavau. Tai tęsėsi iki 18 gimtadienio, kai tiesiogine to žodžio prasme nebeištvėriau ir nusipirkau sau barbę, kuri buvo be galo graži...

Kada atėjo sąmoningas suvokimas, kai nusprendėte kolekcionuoti barbes?

Realus apsisprendimas, kad noriu kolekcionuoti barbes, atėjo prieš šešerius metus, kuomet baigiau bakalauro studijas. Supratau, kad noras gyventi apsuptai barbių ir kitų žaislų taip ir nedingo. Aš barbes sapnuodavau ir sapnuoju iki šiol! Šiuos sapnus vadinu Barbie‘s Dreams ir jei miegant aplanko toks sapnas, tai man yra ženklas – turiu skubėti į komisą ar žaislų išparduotuvę ir žinau, kad būtinai ką nors rasiu.

Įvardijote įspūdingą skaičių barbių ir kitų žaislų. Kur viską sutalpinate?

Šis skaičius įspūdingas tik Lietuvos mastu. Žinau, kad didžiausią barbių kolekciją Europoje turi viena vokietė – ji surinkusi 15 tūkst. barbių. Manau, toks skaičius man jau taptų iššūkiu. Na, o aš esu susikūrusi griežtą organizaciją, todėl vietos barbėms ir kitiems žaislams mano namuose užtenka ir kurį laiką dar tikrai užteks. Viską laikau dėžėse, nes žaislams, ypatingai barbėms, kenkia dulkės ir saulės šviesa. Dėžių namuose nemažai, kadangi žaislai laikomi atskirai, dažniausiai pagal kolekcijas.

Rūtos Ardišauskienės barbių kolekcija/Gretos Skaraitienės/„Žmonės Foto“ nuotr.

Ar šitokią gausą barbių parsinešate tik iš komisų ir žaislų išparduotuvių?

Iš tiesų, didžioji dalis mano barbių yra iš Amerikos. Lietuvoje tik nesenai pagerėjo barbių pasirinkimo situacija, tad dažnai jas užsisakinėju internetu. Jeigu tai yra naujai išleista barbė, kurios dar nėra pas mus, ją siunčiuosi iš Amazone puslapio, jei tai senesnio leidimo barbė, tuomet renkuosi Ebay puslapį.

Kaip išsirenkate kokią barbę pirkti?

Tiesa pasakius, esu toje stadijoje, kai vis dar perku barbes, kurių labai norėjau vaikystėje. O kadangi aš jų norėjau visų, tai dar turiu daug ką nusipirkti! Taip pat yra barbių kolekcionierių grupė, kurioje visi dalinasi informacija apie senas ir naujas barbes. Beje, barbių kolekcionieriai labai mėgsta girtis naujomis kolekcijomis ar išskirtinėmis barbėmis, kurias gauna. Kolekcionieriai kelia jų nuotraukas ir sužadina kitų kolekcionierių smalsumą. Po nuotraukomis pasipila klausimai: kas tai per barbė, koks jos pavadinimas, leidimo metai ir kt.. Jei ir aš užsimanau tokios barbės, pasileidžiu į paieškas.

Ar šis hobis reikalauja daug finansų?

Barbių kainos skirtingos ir labai priklauso nuo to ko aš noriu. Būna, kad originali barbės kaina iki 10 dolerių, o šiuo metu ją pardavinėja už 70 dolerių ir daugiau. Įdomu tai, kad nuo 90 – tųjų pradėtos leisti kolekcinės barbės, kurios buvo orientuotos suaugusiam kolekcionieriui. Šiuo metu jų kainos yra pigesnės, nei įprastų barbių parduotuvėse. Na, o jei paskaičiavus kiek finansiškai atsieina šis hobis, atsakyčiau, kad tai pilnas buto remontas, kurio man taip reikia!

Ar turite tą vienintelę, mylimiausią barbę?

Jos visos pas mane yra vienintelės, kadangi neperku pasikartojančių. Galbūt daugiausiai mano simpatijų sulaukia barbė Atėnė, kadangi ji yra įspūdingo grožio ir Jack Sparoww‘s kenas, tikriausiai suprantat kodėl (juokiasi). O šiaip aš myliu visas jas ir galėčiau atsakyti taip: jeigu mano namai degtų ir man reikėtų išsirinkti vieną barbę, aš sudegčiau su visomis kartu!

Rūtos Ardišauskienės barbių kolekcija/Gretos Skaraitienės/„Žmonės Foto“ nuotr.

Ką jums suteikia barbių kolekcionavimas?

Iš esmės aš esu žmogus, kuris dažnai jaučią liūdesį, pyktį. Kai vaikštau po žaislų išparduotuves ar po komisus, pajaučiu džiaugsmo jausmą, kai randu tai ko nesitikėjau. Tas džiaugsmas bent trumpam nušviečia kasdienybę. Pasitaiko, kad čia randu jau prastos būklės barbes, tačiau galiu jas parsinešti namo, išprausti, sušukuoti ir nukreipti savo dėmesį nuo kasdieninių emocijų.

Ar aplinkiniams nekeldavo nuostabos toks suaugusios merginos hobis?

Kartais jausdavausi „balta varna“, reikėjo atstovėti už save ir savo barbes. Pradžioje manęs klausinėdavo kodėl aš taip jomis apsėsta, tačiau vėliau žinojau gerą atsakymą: tai yra mano hobis, aistra ir man to reikia.

Ko palinkėtumėte tiems žmonėms, kurie gėdijasi savo išskirtinių hobių ar pomėgių?

Nesvarbu kas traukia, nesvarbu ką kiti pagalvos, jeigu tas dalykas, daiktas, pomėgis atneša laimę – Go for it! Eik, pirk, rink, kolekcionuok. Ir nesvarbu ką sakys kiti, galbūt tai jums atneš pasisekimą. Todėl taip pat niekada nepamirškite svajoti. Na, o kartais tyliai pasvajoju ir aš: galbūt ateityje visas sukauptas turtas, džiugins ne tik mane, bet ir mano nuosavo žaislų muziejus lankytojus...

Rūtos Ardišauskienės barbių kolekcija (35 nuotr.)
+29