Galvos skausmo priežastys. Kaip išvengti migreninių ir kitokių negalavimų?

Galvos skausmas / „Shutterstock“ nuotr.
Galvos skausmas / „Shutterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-11-13 09:00
AA

Nuo pat ryto išskubate į darbą – ten laukia begalė susitikimų, įvairių užduočių, atrodo, net nėra kada atsikvėpti. Vakare grįžtate iš darbo, o galva pilna minčių apie rytojaus užduotis, stresuojate, ar sugebėsite jas įvykdyti laiku. Namuose tikra netvarka, vaikai plyšauja nesavu balsu, ir staiga pajuntate, kaip visas dienos nuovargis jums pradeda pulsuoti smilkiniuose.

Pažįstama situacija? Galvos skausmai, kylantys dėl pernelyg didelio nuovargio, dėl patiriamo streso ar dėl miego trūkumo, yra šiuolaikinio gyvenimo rykštė – su jais tenka kovoti visiems.

Vieni griebiasi nuskausminamųjų ir net nepastebi, kad tabletes vartoti pradėjo dažniau nei krimsti saldainius, kiti su galvos skausmu bando kovoti kiek natūralesniais būdais. Pastarasis variantas yra gerokai sveikesnis organizmui, mat dažnai vartojami vaistai galiausiai gali nebepadėti, nes organizmas prie jų paprasčiausiai pripras.

Taip pat skaitykite: Patarimai, kaip išvengti galvos skausmo, kylančio dėl orų kaitos

Taigi, kaip įveikti varginantį galvos skausmą, tabletes palikus nuošalyje, ir kaip šio negalavimo išvengti, aiškina tinklalapis healthdigezt.com.

Visų pirma – apie galvos skausmo rūšis

Nors galvos skausmo rūšių gali būti nesuskaičiuojama daugybė, jas visas sutalpinti galima į tris pagrindines kategorijas, apibrėžiančias ir skausmo priežastis.

Pats populiariausias dėl įtampos kylantis galvos skausmas dažnai labai stiprus nebūna, bet gali trukti nuo kelių valandų iki dienos. Dažnai jaučiamas spaudimas kurioje nors galvos pusėje ar kaklo srityje. Šį galvos skausmą sukelti gali begalė faktorių, pradedant kasdieniais sukrėtimais, nuovargiu, stresu ir baigiant depresija.

Dėl kraujagyslių sutrikimų kylantis galvos skausmas gali pasižymėti itin dideliu intensyvumu. Šiai kategorijai priskiriami ir migreniniai galvos skausmai, kuriuos neretai gali lydėti pykinimas ir padidėjęs jautrumas šviesai ar įvairiems kvapams. Toks galvos skausmas neretai būna labai stiprus, dažniausiai susitelkiantis kaktos srityje, pulsuojantis ir atimantis kone visą darbingumą. Manoma, kad pagrindinės šio galvos skausmo priežastys gali būti rūkymas, dietų laikymasis, alkoholio vartojimas ir pan.

Kur kas mažiau populiarūs yra sisteminiai galvos skausmai, kuriuos dažnai lydi ir kiti organizmo sutrikimai: pradeda pykinti, atsiranda koordinacijos sutrikimų, suprastėja regėjimas, pakinta kalba ar netgi atsiranda asmenybės pakitimų. Tokį galvos skausmą gali sukelti augliai smegenyse, įvairios infekcijos ar smegenų, akių, ausų ir nosies ligos.

Pastarojo galvos skausmo be tinkamo gydymo numalšinti tikrai nepavyks, tačiau įveikti dėl įtampos kylantį galvos skausmą ar migreną galima ir namuose. Pateikiame patarimus, kaip nugalėti galvos skausmą.

Svarbiausia – atsipalaidavimas

Vienas itin paprastas ir ganėtinai malonus būdas nugalėti galvos skausmą yra paprastas atsipalaidavimas. Šis būdas reikalauja vos keletos minučių pogulio patogioje lovoje pabėgus nuo visų žmonių, telefonų, kompiuterių ir visko, kas gali blaškyti.

Gulint lovoje svarbu atlikti raumenis atpalaiduojančius pratimus, kurie padės numalšinti ir galvos skausmą, tad koncentruokitės ties savo raumenimis nuo pat viršugalvio iki pat pečių juostos. Atlikite šiuos pratimus:

  • Įtempkite kaktos raumenis kelioms sekundėms pakeldami antakius į viršų ir juos palaikydami, tuomet tą patį darykite antakius leisdami žemyn;
  • Stipriai užmerkite akis ir lėtai atsimerkite;
  • Plačiai nusišypsokite ir lėtai suglauskite lūpas lyg ruoštumėtės bučiniui;
  • Stipriai sukąskite dantis ir iš lėto išsižiokite, vėliau susičiaupkite;
  • Prispauskite liežuvį prie gomurio ir tuomet jį atpalaiduokite;
  • Stipriai suspauskite lūpas ir po kelių sekundžių jas atpalaiduokite;
  • Palenkite galvą į priekį, atloškite atgal, atsitieskite ir pasukiokite ją į kairę ir į dešinę;
  • Pakelkite pečius bandydami jais pasiekti ausis, stipriai įtempkite ir atsipalaiduokite.

Taip pat skaitykite: Galvos skausmas orgazmo metu praneša apie rimtas sveikatos problemas

Kai kuriems žmonėms migrenos lydimą pykinimą efektyviai palengvina persikų sultys, abrikosų nektaras ar kokakola.

Jeigu atsipalaidavimo pratimams turite daugiau laiko, juos atlikti galite visam kūnui – tiesiog stipriai įtempkite kiekvieną raumenį ir tuomet atsipalaiduokite. Nepamirškite giliai ir ramiai kvėpuoti. Galiausiai bent pusvalandį nusnauskite.

Miegas praktiškai veiksmingiausiai padeda nuo migrenos, žinoma, jei išeina užmigti. Pasistenkite laikytis ir šių patarimų:

Visų pirma išsigydykite pykinimą. Apėmus stipriems migreniniams skausmams, neretai pradeda ir pykinti. Pastarąją problemą vertėtų spręsti kuo greičiau, mat sudirgus skrandžiui organizmas nepasisavins vaistų, tad ir galvos skausmo numalšinti nepavyks. Kai kuriems žmonėms pykinimą efektyviai palengvina persikų sultys, abrikosų nektaras ar kokakola. Jei šie gėrimai nepadeda, tuomet išgerkite vaistų nuo pykinimo ir, kurį laiką palaukę, išgerkite tabletę nuo galvos skausmo.

Užsidėkite šaltą arba šiltą kompresą. Jei galvą labai stipriai skauda, gulėdami lovoje užsidėkite šaltame vandenyje suvilgytą rankšluostį ant akių. Čia svarbu paskubėti, mat šaltas kompresas galvos skausmą apmalšinti gali tik jo atsiradimo pradžioje.

Vis dėlto, jei šaltų kompresų dėtis nenorite, tą patį galite padaryti ir su šiltu kompresu – rankšluostį pamirkykite karštame vandenyje ir užsidėkite jį sau ant kaktos, ramiai pagulėkite pusvalandį ir palaukite, kol galvos skausmas sumažės.

Pamirškite visus nemalonumus ir galvokite tik apie gerus dalykus. Jei diena buvo sunki ir galvą vakare skaudėti pradėjo nuo patirtos įtampos, pasistenkite ties tuo nesutelkti savo minčių. Atpalaiduokite ne tik savo kūną, bet ir protą bei mintis. Verčiau pasvajokite apie jus džiuginančius dalykus: naują pirkinį, kelionę ar romantišką savaitgalį su savo antrąja puse.

Kaip išvengti galvos skausmo?

Jei galvos skausmas yra nuolatinis jūsų palydovas ir pastebite, kad jis kyla net ir tuomet, kai diena praeina ganėtinai ramiai, tuomet vertėtų atsižvelgti ir į šiuos patarimus, padedančius išvengti šio negalavimo:

Nerūkykite. Jei pradėjo skaudėti galvą, apie cigaretes verčiau pamirškite, nes jos tik dar labiau pablogins situaciją. Į šį patarimą būtina atsižvelgti kenčiantiems nuo itin intensyvių, tačiau trumpalaikių (trunkančių nuo 5 iki 20 minučių) galvos skausmų, taip pat tiems, kuriems diagnozuota migrena, mat būtent rūkymas dažniausiai ir yra pagrindinė tokių galvos skausmų priežastis.

Nevartokite alkoholio. Pagirios po išgertuvių vakaro ir galvos skausmai, tikriausiai pernelyg nestebina, vis dėlto jų pavyks išvengti, jei prieš miegą išgersite pakankamai vandens. Anot mokslininkų, vandens išgėrus tokį patį kiekį, kaip ir alkoholio, kitą dieną pagirios turėtų būti daug lengvesnės.

Taip pat skaitykite: Maistas ir galvos skausmas. Kaip jie susiję?

Kai kuriems jautresniems žmonėms stiprius galvos skausmus gali sukelti ir vos viena jiems netinkammo gėrimo porcija. Pavyzdžiui, tamsiuose alkoholiniuose gėrimuose (raudonajame vyne, viskyje, brendyje ir tamsiajame aluje) esantys dideli tiramino ir amino rūgščių kiekiai šioms medžiagoms jautriems žmonėms gali sukelti itin stiprius galvos skausmus ir migreną. O kai kurių žmonių organizmas yra itin jautrus vyne ar aluje aptinkamam histaminui.

Jei kasdien miegoti eisite ir kelsitės tuo pačiu laiku (net ir savaitgaliais), palaikysite stabilų organizmo ritmą, mat neišsimiegojimas ar persimiegojimas taip pat gali sukelti galvos skausmą.

Sumažinkite kofeino suvartojimą. Ta pati medžiaga, kuri rytais jums suteikia žvalumo, pernelyg dažnai vartojama gali ne tik sukelti įtampą, nerimą, bet ir įžiebti galvos skausmą bei sukelti ilgalaikę nemigą. Dar viena problema – kofeino trūkumas savaitgaliais. Žmonės darbo dienomis dažnai išgeria du ar daugiau puodelių kavos, o savaitgaliais ją geria tik rytais, dėl to organizmas pradeda jausti kofeino trūkumą ir tuomet pradeda skaudėti galvą.

Tad jei pastebite, kad nedarbo dienomis jums dažnai kyla galvos skausmai, tuomet po truputį mažinkite kofeino suvartojimo kiekį. Kiekvieną savaitę išgerkite vienu puodeliu kavos mažiau, kol galiausiai priprasite kavą gerti tik ryte. Tiesa, nepamirškite, kad kofeino yra ir arbatoje  ar kokakoloje, tad ir šių gėrimų pasistenkite vartoti kuo mažiau.

Suvienodinkite miego grafiką. Jei kasdien miegoti eisite ir kelsitės tuo pačiu laiku (net ir savaitgaliais), palaikysite stabilų organizmo ritmą, mat neišsimiegojimas ar persimiegojimas taip pat gali sukelti galvos skausmą.