Greta Thunberg stoja prieš teismą dėl protesto prieš klimato kaitą Švedijoje

Greta Thunberg / „Scanpix“ nuotr.
Greta Thunberg / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2023-07-24 10:17
AA

Švedijos klimato aktyvistė Greta Thunberg pirmadienį dalyvaus teisme dėl nepaklusimo policijai per praėjusį mėnesį vykusį mitingą, kurio metu aktyvistai blokavo Malmės uostą.

Ji turi stoti prieš pietinio Švedijos miesto teismą 11 val. 30 min. vietos (12 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

20-metė aktyvistė dalyvavo demonstracijoje, kuri sutrikdė eismą, ir atsisakė paklusti policijos nurodymams palikti vietą, teigiama kaltinamajame akte, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.

Greta Thunberg / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Jai gresia maksimali šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, tačiau prokurorė Charlotte Ottosen laikraščiui „Sydsvenskan“ teigė, kad paprastai už tokius pažeidimus baudžiama pinigine bauda.

Praėjusį mėnesį G.Thunberg prisijungė prie aplinkosaugos aktyvistų grupės „Ta tillbaka framtiden“ („Susigrąžinkime ateitį“) surengtos protesto akcijos, kurios metu, protestuojant prieš iškastinį kurą, buvo mėginama užblokuoti įplaukimą į Malmės uostą ir išplaukimą iš jo.

„Pasirinkome ne būti stebėtojais, o fiziškai sustabdyti iškastinio kuro infrastruktūrą. Mes susigrąžiname ateitį“, – tąkart socialiniame tinkle „Instagram“ nurodė G.Thunberg.

G.Thunberg išgarsėjo visame pasaulyje po to, kai būdama 15 metų prie Švedijos parlamento Stokholme pradėjo mokyklinius streikus dėl klimato.

Kartu su nedidele jaunimo grupe ji įkūrė judėjimą „Penktadieniai už ateitį“ (Fridays for Future), kuris greitai tapo pasauliniu reiškiniu.

Ši aktyvistė ne tik dalyvauja klimato protestuose, bet ir nuolat kritikuoja vyriausybes ir politikus už tai, kad šie nepakankamai stengiasi kovoti su klimato kaita.

Remiantis preliminaria stenograma, su kuria susipažino AFP, G. Thunberg į policijos klausimus apie Malmės mitingą atsakė: „Be komentarų.“

„Ta tillbaka framtiden“ tvirtina, kad, nepaisant teisinio spaudimo, ji nesiliauja kovojusi su iškastinio kuro pramone.

„Jei teismas nuspręs mūsų veiksmus vertinti kaip nusikaltimą, jis gali tai daryti, tačiau mes žinome, kad turime teisę gyventi, o iškastinio kuro pramonė tam trukdo“, – AFP sakė grupės atstovė spaudai Irma Kjellstrom.

Anot jos, Malmės teisme dalyvaus šeši organizacijos nariai.

„Mes, jaunimas, neketiname laukti, bet darysime viską, ką galime, kad sustabdytume šią mūsų gyvenimus deginančią pramonę“, – sakė ji, aiškindama grupės planus tęsti pilietinį nepaklusnumą.