Indrė Urbanavičienė: Ar mokame saugotis saulės?

Indrė Urbanavičienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Indrė Urbanavičienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2018-05-04 19:17
AA

Kaip ir žadėjau, šį kartą norėčiau pakalbėti apie apsaugą nuo saulės. Juk ja reikia rūpintis visus metus, ne tik vasarą.

Saulės spinduliai pasiekia mus ir žiemą, ir apniukusią dieną, ir netgi šešėlyje – skiriasi tik spindulių intensyvumas. Truputis teorijos apie saulės spindulius. Mus pasiekia UVA ir UVB spinduliai. UVA spindulių banga ilgesnė, todėl jie skverbiasi į gilesnius odos sluoksnius, skatina odos senėjimo procesus ir net dažnai būna odos vėžio priežastis. UVB spinduliai trumpesni ir pasiekia tik išorinį odos sluoksnį, nuo jų oda įgauna atspalvį, taip pat būtent šie spinduliai atsakingi už vitamino D gamybą. Tačiau, kaip ir UVA spinduliai, jie skatina odos senėjimo procesus ir aktyvina vėžines ląsteles. UVB spinduliai dėl savo trumpumo ir saulės švietimo kampo šaltuoju metų laiku veikia gerokai silpniau, tačiau UVA spinduliai pasiekia mūsų odą tiek žiemą, tiek vasarą. Šio tipo spinduliai prasiskverbia ir pro debesis, ir pro stiklą.

Vitaminas D gaminasi tik tada, kai saulė pakyla gana aukštai, o tai Lietuvoje vyksta tik keletą mėnesių per metus.

Labai tikiuosi, kad ši informacija – pakankama priežastis saugoti odą nuo saulės visus metus. O jei bijote, kad organizmui pradės trūkti vitamino D, štai keletas svarbių faktų, kuriuos reikėtų žinoti apie šį vitaminą ir saulę. Kad šviesi europiečio oda gautų reikiamą kiekį vitamino D, užtenka pabūti aktyvioje vasaros saulėje be apsaugos porą kartų per savaitę po 15 minučių. Kitas svarbus dalykas: vitaminas D gaminasi tik tada, kai saulė pakyla gana aukštai, o tai Lietuvoje vyksta tik keletą mėnesių per metus, tad aktyvios saulės vonios be apsaugos likusiais mėnesiais neturi jokios įtakos vitamino D gamybai, o pakenkti gali. Šaltuoju laikotarpiu labai rekomenduoju vitamino D atsargas pildyti mityba ir papildais.

Keletas patarimų, kaip tinkamai pasirinkti priemones su apsaugos nuo saulės filtrais (SPF). Žiemą reikėtų naudoti ne mažesnio nei SPF 20 indekso priemones, vasarą – ne mažesnio nei SPF 30, o dar geriau – su SPF 50, ypač veidui, kaklui ir rankoms. Žiemą tai galėtų būti skystas makiažo pagrindas, o jei oda riebesnė, galite kruopščiai padengti odą biria pudra su SPF 25 ar SPF 30. Vasarą priemonės turėtų būti stipresnės ir vien birios pudros su SPF 30 tikrai nepakaks. Reikėtų kremo su SPF 30 ar SPF 50, o jei ant viršaus ruošiatės tepti dar ir makiažo priemonių, palaukite bent 8–10 minučių, kol kremas susigers. Taip pat svarbu, kad priemonė saugotų ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių, todėl visada veiksmingesni tie kremai, kurie turi platesnį apsauginių filtrų pasirinkimą.

Atsižvelgdamos į odos tipą ir jautrumo lygį, galite rinktis kremus su sintetiniais arba mineraliniais filtrais. Jautriai ir vaikų odai labiau rekomenduojami mineraliniai (zinc oxide, titanium dioxide), o jei oda toleruoja – rinkitės sintetinius filtrus, jie lengviau pasiskirsto ir nepalieka baltų žymių. Nepamirškite, kad apsaugą reikia nuolat atnaujinti – ypač vasarą ilgiau būnant lauke, tiesioginėje saulėje arba po maudynių.

Svarbu, kad šias žinias ir įpročius skiepytumėte ir savo vaikams, kad jie nuo mažens įprastų tinkamai saugotis ir nepersilepintų saulės spinduliais. Linkiu šilto ir saulėto pavasario – labai tikiuosi, kad jį pasitiksite tinkamai pasiruošusios!

Indrė Urbanavičienė – seminarų lektorė, knygos „Protingas grožis: švytinčios odos biblija“ autorė, „Driu Beauty“ kosmetikos kūrėja.