Inga Valinskienė – apie priglaustas ukrainiečių šeimas: „Jau pirmą dieną pasakė, kad nori dirbti“

Inga Valinskienė ir Arūnas Valinskas / P.Peleckio, Ž.Gedvilos nuotr.
Inga Valinskienė ir Arūnas Valinskas / P.Peleckio, Ž.Gedvilos nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-03-18 15:55
AA

Rusijai pradėjus invaziją į Ukrainą, lietuviai vieningai suskubo padėti nuo karo bėgantiems šios šalies gyventojams. Dalis lietuvių šeimas iš Ukrainos nusprendė priglausti išnuomotuose butuose ar net savo namuose. Tarp jų – televizijos laidų vedėjas Arūnas Valinskas ir dainininkė Inga Valinskienė.

Penktadienį Žinių radijo laidoje „Greiti pietūs“ viešėjęs A.Valinskas atskleidė, kad su žmona Inga jie priglaudė dvi ukrainiečių šeimas. Tokiu pavyzdžiu televizijos laidų vedėjas ragino pasekti ir aplinkinius.

„Labai sunku, kad apskritai turime kalbėti apie tokią temą. Dieve, saugok Ukrainą. Šlovė didvyriams ir laikykimės, nes jie kovoja už mus. Dar vienas prašymas ir kvietimas – jei kas dar turite abejonių, ar galima pakviesti pas save į namus ar išnuomoti laisvą namą, butą ukrainiečių šeimai – padarykite tai. Jiems to iš tiesų labai reikia.

Nenoriu girtis, tik noriu savo pavyzdžiu pasakyti, kad taip, pas mus gyvena dvi ukrainiečių šeimos. Aš žinau, kad du vyrai, kurie kovoja Ukrainoje, jie yra ramūs dėl savo saugių vaikų ir saugių žmonų. Jie kovoja už mus. Turėkite tai omenyje“, – pakartojo pašnekovas.

Kiek anskčiau „Radiocentro“ eteryje kalbėjusi I.Valinskienė pasakojo, kad viena ukrainiečių šeima gyvena jų namuose, kita – atskirame bute.

„Labai panašios šeimos. Viena turi du mažylius po pusantrų metų ir yra dar du berniukai jau paaugliai. Pas mus atvyko ir jų mamos, aišku, tėčiai liko ten, kur ir turėtų būti visi šauktinio amžiaus vyrai šiuo metu“, – pasakojo ji.

I.Valinskienė pridūrė, kad vien suteikti pastogė pabėgėliams neužtenka – jiems reikia visapusės pagalbos.

„Visi, kurie yra priglaudę Ukrainos žmones, supranta, kad tik skirti lovą ar kambarį neužtenka. Reikia padėti tiems žmonėms adaptuotis šioje realybėje, kuri jiems yra svetima. Kiekvieną rytą reikia paklausti, kaip jie jaučiasi. O kaip jie jaučiasi? Jie bijo. Jie bijo visko... Jie bijo, nes nežino, kada galės grįžti namo, jie bijo, nes neįsivaizduoja, ar nebus susprogdinta ta vieta, kurioje yra jų tėvai su šaunamuoju ginklu, jie bijo, kad jie gali būti mirę. Jų savijautą tik galima įsivaizduoti.

O šiaip jie stengiasi gyventi normalų gyvenimą. Vienoje iš šeimų yra 21 metų mama, jos vaikas jau eina į mokyklą, jau suradome darželį, ieškome mokyklos ir kitam berniukui. Mama jau pirmą dieną pareiškė, kad ji nori dirbti ir galbūt galėtumėme padėti susirasti jai darbą. Aišku, labai džiugu, kad žmonės atvažiavę neklausia kokias pašalpas gaus ir kaip gyvens. Jie stengiasi kažkaip išbūti pagal savo galimybes ir norus“ – apie pagalbą pasakojo I.Valinskienė. 

Inga Valinskienė ir Arūnas Valinskas / Ž.Gedvilos nuotr.

Žmonės.lt primena, kad nuo karo bėgančią ukrainiečių šeimą į savo namus priglaudė ir didžėjus Jonas Nainys su žmona Simona.

Jonas Nainys su žmona Simona Naine neseniai įsikėlė į naujus erdvius namus, todėl, kaip teigė, abu nė kiek nesuabejoję nusprendė juose apgyvendinti trijų asmenų šeimą iš Ukrainos. Ją rado per „Stiprūs kartu“ organizaciją. Kaip pasakojo, pamatę skelbimą, susižvalgė su Simona ir iš karto nusprendė – pildom.

Tuo metu Nainiai buvo iškeliavę į kalnus, todėl pažymėjo dienas, kuriomis jau bus namuose. Vos tik grįžo – jiems paskambino, o kitą dieną kartu važiavo parsivežti naujų gyventojų.

„Turime didelius namus, kuriuose vietos užteks visiems. Ketvirtadienį nuvažiavau paimti labai mielos moters su dviem paaugliais vaikais. Vakarą ir dieną skyrėme susipažinimui. Vaikščiojome po miestą, nuvežiau į „Naktinį avilį“, kad parodyčiau, kaip mes įsikūrę, ką veikiame.

Jiems labai patiko matyti Ukrainos vėliavas, kurių yra visur – Senamiestyje, tame pačiame „Naktiniame avilyje“. Daug kur užrašyta „Путин-гавно“ (Putinas-šūdas – red. past.). Jie filmavo ir fotografavo, siuntė savo giminaičiams, likusiems šalyje. Jaučiau jų dėkingumą ir nuostabą, kai pirmą kartą atvažiavę į Vilnių, visur matė mėlyną ir geltoną.

Per daug nesinori kalbinti apie karą ar klausti, kaip jie laikosi, bet jie vis tiek pasakoja. Norisi juos įtraukti į visai kitokią realybę, tad kiek galime, visi prisidedame ir bandome juos užimti“, – 15min studijoje pasakojo J.Nainys.