Jolitai Vaitkutei nusibodo akiplėšiški „vagys“: „Žmonėms trūksta supratimo“

Menininkė Jolita Vaitkutė/ Silvijos Valeišaitės nuotr.
Menininkė Jolita Vaitkutė/ Silvijos Valeišaitės nuotr.
Monika Urbonaitė
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-11-07 19:04
AA

Menininkės Jolitos Vaitkutės kūryba jau kurį laiką žavi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio vartotojus. Todėl nenuostabu, kad tiek jos kuriami paveikslai, tiek drabužiai su žinomų asmenybių atvaizdais, tampa greitai pasipelnyti trokštančių interneto „verslininkėlių“ objektais. „Tai per dažnai kartojasi“, – sako Jolita.

Organizacija LATGA Lietuvoje saugo tūkstančių menininkų autorines teises, tačiau ne visi pavieniai „vagysčių“ atvejai yra paprastai išsprendžiami. Dažnas kūrėjas susiduria su situacijomis, kai autoriniai darbai tiesiog „vagiami“ iš panosės ir kopijuojami. Plagiatų meistrai įsigudrina pakeisti keletą kūrinio detalių ir tuomet jiems sunkiai ką teisiškai ir beprikiši. Su tokiais ne kartą susidūrusi ir menininkė Jolita Vaitkutė sako, kad kantriai ir asmeniškai visiems aiškinti bei rašyti jai pabodo. Juk už tai gresia tūkstantinės baudos.

„Žmonėms trūksta supratimo. Tikriausiai daugelis pamena, jog išleidome džemperių seriją „Težydi“ ir tuos drabužius puošia Jono Basanavičiaus, Žemaitės ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio portretų interpretacijos. Internete neseniai atsirado marškinėliai su beveik identišku Žemaitės atvaizdu. Parašiusi plagiatoriams, aš sulaukiau atsakymo, kad niekas nepagalvojo apie autorines teises, atvaizdą tiesiog rado „Google“, – pasakoja Jolita Vaitkutė, kuriai teisiog trūko kantrybė.

 

Jolitos Vaitkutės kūrinio plagiatas

Menininkė jau seniai galvojo apie tai, kad kai kuriems žmonėms nepakanka elementaraus švietimo šiuo klausimu. Dažnu atveju, už kopijavimą ir prekiavimą ne savo kūrybos darbais, gresia piniginės baudos.

Kasmet bent tris kartus kažkas pabando „pavogti“ Jolitos ir kitų autorių darbus, galbūt, prieš tai darant reikėtų apmąstyti, ar teismo išlaidos ir baudos neatsieis kur kas daugiau pinigų?

Jolita Vaitkutė ir Silvestras Dičius / Asmeninio archyvo nuotr.

„Metų pradžioje viena „printų“ kompanija iš kitos iliustratorės užsakė Ingridos Šimonytės ir Gitano Nausėdos portretais puoštus marškinėlius. Tai buvo labai panašūs į Jolitos Vaitkutės piešiniai. Autorė pasakoja, kad pamačiusi internete nukopijuotus jos kūrinius iš karto kreipėsi į piešinių autorę.

„Ji man atsakė, kad tai specialus užsakymas ir užsakovai net prašė pakeisti tam tikras detales, jog portretai neatrodytų tarsi mano.“

Vėliau menininkė J. Vaitkutės atsiprašė ir sakė grąžinusi už marškinėlius gautus pinigus.

„Man tiesiog įdomu, ar žmonės daro tai suvokdami, kad vagia? Dažnai tokiais atvejais aš parašau grasinantį laišką, paprašau išimti iš prekybos prekes. Kai pamatau, kad kažkas taip padaro, skauda.“