Kaip elgiatės su pinigais: 4 asmenybės tipai

Moterys parduotuvėje / Vida Press nuotr.
Moterys parduotuvėje / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-04-28 12:23
AA

Kaip leidžiate pinigus? Atsakymas gali pasufleruoti apie jūsų charakterio savybes ar net atskleisti giliai užslėptų žaizdų.

Simonas perka tik dėvėtus drabužius, valgo pigiausiose valgyklose ir važinėja 15 metų senumo automobiliu. Pažvelgusi į jį vargu ar pasakytumėte, kad jo sąskaitoje puikuojasi septynženklė suma. Tačiau Simono, kaip ir daugelio mūsų, išvaizda klaidina. Vyras iš tiesų yra milijonierius, tiesa, ganėtinai taupus.

Mėgstame apie kitų pajamas spręsti iš jų turimų daiktų. Tačiau sulopyti džinsai ar naujausias „iPhone“ retai kada išduoda tikrąjį piniginės storį. Žmonės skirtingai suvokia pinigų vertę ir skirtingai elgiasi su jais. Vieni pernelyg išlaidauja, kiti taupo it šykštuoliai, dar kiti juos dosniai dalija, nieko nepasilikdami sau.

Psichologai išskiria keturis asmenybių tipus: susipažinkite su jais – galbūt išsiaiškinsite ir savo santykį su pinigais.

Taupuoliai: protas prieš jausmus

Tik kontroliuodamas pinigus kontroliuosi gyvenimą. Tai – taupuolių moto. Jie labiau mėgsta pinigus kaupti, nei leisti. Tarsi akylūs buhalteriai, kuo tiksliausiai žino, kur išeina jų pinigai ir kiek reikia atsidėti, kad niekada netrūktų. Net jei turi pakankamai (ar net daugiau, nei gali spėti išleisti), itin apdairiai sprendžia finansinius klausimus ir išlaidauja tik būtiniausioms prekėms. O šių ieško gana kruopščiai naršydami parduotuves ir tikėdamiesi rasti nuolaidų. Beje, išpardavimo medžiojimas – antras jų pomėgis po pinigų skaičiavimo. Jaučia nepaprastą pasitenkinimą, kai aptinka „pasiūlymą, kuriam neįmanoma atsispirti“, ir būtinai pasigiria, kiek pavyko sutaupyti akcijos metu. Kartais gaili pinigų net keisčiausiems dalykams – kad ir kavai. Jei yra galimybė išsivirti jos namie ir atsinešti į darbą, taip ir daro. Juk du eurai ilgainiui gali pavirsti šimtu, šimtas – tūkstančiu ir t. t.

Jei tai jūs... Jei iš šio aprašymo atpažinote save, iš dalies sveikiname – jūsų sąskaitoje tikrai niekada netrūksta pinigų ir, atrodo, netrūks. Racionaliai elgiatės su jais, tačiau ši perdėta kontrolė neleidžia jums mėgautis gyvenimu ar net sėkmingai investuoti. Pamėginkite šiek tiek atsipalaiduoti – juk ir taip prikaupėte pakankamai. Pasilepinkite. Nebijokite pamėginti gyventi čia ir dabar, pavyzdžiui, jei pamatėte auskarus, kurie labai patinka, tačiau neketinote jų įsigyti, sulaužykite griežtas taisykles. Pasidžiaugite bent kartą. Jūs to nusipelnėte.

Perdėtas noras kontroliuoti gali rodyti ir jūsų neįsisąmonintą nesaugumo jausmą. Pagalvokite, kodėl nesijaučiate saugiai. Ar jūsų mintys yra pagrįstos? Ieškokite būdų, kaip padidinti pasitikėjimą savimi.

Švaistūnai: jausmai prieš protą

„Algadienis!!! Spėk, ką veiksiu šiandien“, – džiaugsminga žinute pasisveikina draugė. Nereikia būti Šerloku Holmsu, kad suprastum, ką ji veiks po darbo. Žmonės, kurie gyvena nuo algos iki algos (jei jos, aišku, užtenka pragyventi), dažnai patenka į šią – švaistūnų – kategoriją. Pinigai, jų nuomone, skirti leisti, tad mėgaujasi kiekviena jų suteikiama galimybe, negalvodami, kas laukia rytoj. „Taupysiu pensijoje“, – pasiteisins panašia fraze, jei kas nors primins apie silpnybę blizgučiams. Ir nors pinigai jiems atneša trumpalaikį pasitenkinimą, toks impulsyvus elgesys neapdairiai išlaidaujant dažnai slepia tam tikras psichologines problemas.

Leisdami pinigus švaistūnai jaučiasi svarbūs, įvertinti, turintys galios ar net mylimi.

Leisdami pinigus švaistūnai jaučiasi svarbūs, įvertinti, turintys galios ar net mylimi. Pinigai jiems – tarsi neįsisąmoninti „pigūs“ šių svarbių siekiamybių pakaitalai. Didžiausi švaistūnai paprastai turi žemą savivertę, o prabangos prekės suteikia galimybę užlipti vienu ar net keliais laipteliais aukštyn ir sužibėti. „Jei turiu „Louis Vuitton“ rankinę, esu gerbiama ir pastebima“, – tokia liūdna žinutė dažnai slepiasi po keliaženkle etikete.

Jei tai jūs... Turite silpnybę leisti pinigus ir dažnai įsigyjate nereikalingų daiktų. Kartais dėl to net jaučiate kaltę. Pagalvokite, kas skatina jus pirkti? Galbūt bėgate į parduotuves, kai nerimaujate ar slegia neišspręstos problemos? Paieškokite rimtesnių tokio elgesio priežasčių. Atsispirkite nenumaldomam impulsui surinkti „pin“ kodą – skirkite bent vieną dieną pamąstyti prieš įsigydama daiktą. Gali būti, kad rytoj jo jums nebereikės, o į jūsų akiratį pateks kita itin viliojanti prekė.

Didinkite pasitikėjimą savimi. Ne daiktai, o asmenybė ir gabumai kuria jūsų vertę. Net jei ir neturėsite naujausios kolekcijos drabužių, tai nereiškia, kad kitiems nebūsite įdomi. Atraskite savybių, kuriomis pati didžiuojatės, ir jas tobulinkite.

Išpardavimas / Vida Press nuotr.

Hipiai: laisvoji dvasia

Jei šio tipo asmenų paklaustumėte, kiek banke turi pinigų, ko gero, jie nežinotų. Vargu ar hipiai žino net kada gauna atlyginimą. Tokiems žmonėms pinigai tėra priemonė išgyventi: prasimaitinti, susimokėti už paslaugas (dažnai net ir tai pamiršta padaryti). Jie – prieš komercionalizmą, nes galvoja, kad pinigai priešina žmones. Mėgsta aukoti labdarai ir padėti draugams. Niekada neprašo pakelti jiems algą, nes tai prieštarauja jų įsitikinimams. Jei reikia išspręsti svarbų finansinį klausimą, ilgai atidėlioja. Hipiams nesmagu nei kalbėti, nei klausytis apie reikalus, susijusius su pinigais. Iš tiesų, kuo mažiau jie gilinasi į tokius dalykus, tuo geriau jaučiasi.

Jei tai jūs... Smagu, kad pinigai nėra svarbiausi jūsų gyvenime. Mokate džiaugtis kasdienybės teikiamais malonumais. Turite prasmingesnių tikslų, nei finansinės gerovės vaikymasis. Suprantate, kad laimę neša kiti dalykai: santykiai, kūryba, gamta, dvasinis tobulėjimas... Visgi pernelyg nuvertindama pinigus ir neatsakingai bei chaotiškai su jais tvarkydamasi galite nepastebimai patekti į bėdą. Kada paskutinį kartą mokėjote sąskaitas? Ar skolindama pinigų draugei neįklimpote į skolas? Šiek tiek daugiau žinodama apie savo finansinę būklę netapsite blogesniu žmogumi.

Mišrūnai: klauso ir proto, ir jausmų

Šiam tipui priklauso žmonės, kurie tvarkydami pinigus atrado aukso viduriuką. Jie moka taupyti, tačiau pernelyg savęs neapriboja, gali pasiduoti akimirkos žavesiui – kad ir užsisakyti kelionę į Fidžį (kitą mėnesį tiesiog reikės labiau susiveržti). Mišrūnai žino savo ribas, kiek turi atsidėti juodai dienai ir kiek gali išlaidauti, todėl gana laisvai laviruoja. Visgi retai pasiduoda pirkimo impulsui. Prieš įsigydami daiktą gana nuodugniai svarsto, ar tikrai jo reikia. Nebent jausmas jį išvydus stipresnis už racionalias mintis, analizuojančias už ir prieš. Mišrūnams netenka gyventi nuo algos iki algos, nes turi pakankamai santaupų nenumatytiems atvejams. Mėgsta skaičiuoti pinigus ir žino, kur ir kam jie išeina, tačiau kontrolė nėra perdėta ir moka atleisti vadeles, kai to prireikia. Pinigai jiems yra priemonė gyventi geriau ir laisviau, bet jų pernelyg nesureikšmina. Jie žino savo vertę, o ši nėra matuojama nei sąskaitos dydžiu, nei prabangiais daiktais.

Jei tai jūs... Sveikiname! Regis, jums puikiai sekasi tvarkytis su pinigais. Vis dėlto, nepamirškite kartkartėmis paanalizuoti savo veiksmų. Galbūt kai kada būnate sau per griežta, neleisdama pasimėgauti gyvenimo malonumais, ar per daug atlaidi, kai išeikvojate didesnę sumą, nei planavote.