Kanų kino festivalis prasidėjo su trenksmu: raudonas kilimas, ryškiausios žvaigždės ir lietuviai

Kanų kino festivalio atidarymas / „Scanpix“ nuotr.
Kanų kino festivalio atidarymas / „Scanpix“ nuotr.
BNS, Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2022-05-17 20:28
AA

Kino pasaulį sukausčiusi pandemija lieka užmarštyje. Gegužės 17-ąją Kanuose, Prancūzijoje, prasidėjo ilgai lauktas 75-asis Kanų kino festivalis. Šis iš sąstingio gniaužtų išsivadavo su trenksmu – į festivalio atidarymo ceremoniją atvyko kino elitas, Holivudo žvaigždės, demonstravusios originalius įvaizdžius.

Kanų kino festivalio atidarymo raudonasis kilimas – vienas labiausiai aptariamų renginių. Nors festivalis – kino, tačiau atidarymo ceremonijos svečiai demonstravo įspūdingus įvaizdžius. Ne išimtis ir šių metų ceremonija – garsenybės raudonuoju kilimu žengė it podiumu.

Tarp garsiausių pasaulio žvaigždžių ryškiai spindėjo ir lietuvaitė aktorė Gailė Butvilaitė.

Gailė Butvilaitė / Audriaus Solomino nuotr.

Šių metų Kanų kino festivalio itin laukė tiek žiūrovai, tiek čia susirinkusios žvaigždės. Dėl pandemijos 2020-aisiais festivalis buvo visiškai atšauktas, o 2021-aisiais vyko laikantis griežtų taisyklių, tad šiemet, jam sugrįžus į savas vagas, kinomanai ir vėl gali stebėti filmus, atstovaujančius beveik visam pasauliui. 

Tiesa, viena didelė išimtis yra rusai – jie nedalyvauja dėl sankcijų, paskelbtų Rusijai įsiveržus į Ukrainą, ir organizatorių sprendimo, kad su valstybe susiję delegatai nėra laukiami. Kinijos dalyvavimas taip pat yra ribojamas dėl šioje šalyje tebegaliojančių griežtų kovos su Covid-19 taisyklių.

Kanų kino festivalio atidarymas / „Scanpix“ nuotr.
Kanų kino festivalio atidarymas / „Scanpix“ nuotr.

Tačiau visais kitais atžvilgiais festivalis, apimantis ir didelę kino industrijos mugę, labai trokšta nusikratyti pandemijos šešėlio. Šiemet jame nėra privalomos nei kaukės, nei „sveikatos pasai“, taip pat nėra jokių suvaržymų šventėms ir vakarėliams.

Dėl pandemijos įvestų suvaržymų sušvelninimas taip pat reiškia, kad į Kanus visomis savo pajėgomis sugrįžta Holivudas. Trečiadienį kino šventėje įvyks ilgai atidėliota kultinio 1986 metų filmo tęsinio „Asai. Maverikas“ (Top Gun: Maverick) pasaulinė premjera, į kurią atvyks ir pagrindinį vaidmenį atlikęs Tomas Cruise'as. Jis Kanuose pasirodys pirmą kartą po 30 metų pertraukos.

Viena pirmųjų raudonuoju kilimu žengsiančių Holivudo žvaigždžių bus Forestas Whitakeris – „Oskaru“ apdovanotas „Paskutinio Škotijos karaliaus“ (The Last King of Scotland) ir „Harlemo krikštatėvio“ (Godfather of Harlem) aktorius. Jis per atidarymo ceremoniją atsiėmė „Garbės auksinę palmės šakelę“.

Forestas Whitakeris / „Scanpix“ nuotr.

Festivaliui davus startą, kino gerbėjai galės kibti į naujų, įskaitant konkursinius, filmų repertuarą. Festivalio publika garsėja savo tvirta nuomone ir niekada nevengia per seansus sveikinti patikusių ar nušvilpti nepatikusių juostų.

Šiemet nekantriai laukiama australo Bazo Luhrmanno pastatytos Elvis Presley biografijos, tikintis, kad ji sukels tokį patį sujudimą kaip tada, kai režisierius prieš 20 metų atvežė į Kanus „Mulen Ružo“ (Moulin Rouge!) kankaną. Filme „Elvis“, kuris bus parodytas nekonkursinėje programoje, Karalių vaidina naujokas Austinas Butleris, o Tomas Hanksas įkūnijo E.Presley prastos reputacijos vadybininką Tomą Parkerį.

Dėl „Auksinės palmės šakelės“ varžosi 21 filmas, tarp jų kanadiečio Davido Cronenbergo mokslinės fantastikos siaubo filmas „Ateities nusikaltimai“ (Crimes Of the Future) su Kristen Stewart, Lea Seydoux ir Viggo Mortensenu.

Konkursinėje programoje varžosi tik penkios režisierės moterys, norinčios pakartoti „Titanės“ (Titane) kūrėjos Julie Ducournau praėjusių metų sėkmę – ši prancūzų režisierė tapo vos antrąja moterimi, laimėjusia „Auksinę palmės šakelę“.

Kanų kino festivalio atidarymas / „Scanpix“ nuotr.

Lietuva Kanų kino festivalyje – išskirtinės premjeros ir dėmesys kino industrijai

Viena svarbiausių ir netikėčiausių žinių – festivalyje įvyks Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto Kvedaravičiaus dokumentinio filmo „Mariupolis 2“ pasaulinė premjera. Filmo premjera oficialioje specialių seansų programoje „Kanų premjeros“ įvyks gegužės 19-ąją.

M.Kvedaravičiaus „Mariupolis 2“ pasakoja apie čia ir dabar naikinamo miesto kasdienybę. Filmą į Kanų premjerą palydi žodžiai, atskleidžiantys, kokie jausmai ir mintys M.Kvedaravičiui tapo postūmiu vėl sugrįžti į Rusijos okupantų naikinamą Mariupolį. „Mariupolis 2“ yra antras M.Kvedaravičiaus filmas, pradėtas kurti, bet nespėtas baigti dėl režisieriaus žūties.

Dar viena lietuviška pasaulinė premjera – lietuvių režisieriaus Vytauto Katkaus naujausias trumpametražis filmas „Uogos“ kartu su kitais aštuoniais kūriniais iš viso pasaulio varžysis pagrindinėje Kanų kino festivalio trumpametražių filmų konkursinėje programoje.

Vos devyni kūriniai Kanų trumpametražių filmų konkursui buvo atrinkti iš daugiau nei 3,5 tūkst. darbų iš viso pasaulio. „Uogos“ (prod. Marija Razgutė) – jau trečiasis Vytauto Katkaus režisuotas trumpametražis filmas, pasakojantis apie karštą vasaros dienos, tėtį, sūnų ir jų santykius. Filmo pristatymas Kanuose vyks gegužės 27 d.

Kanų kino festivalio atidarymo ceremonija / Audriaus Solomino nuotr.

Gegužės 23 d. festivalyje įvyks specialus seansas, kurio metu žiūrovai išvys pasaulinę ukrainiečių režisieriaus Sergėjaus Loznitsos premjerą – bendros Lietuvos ir Nyderlandų gamybos dokumentinį filmą „Natūrali naikinimo istorija“ (prod. Uljana Kim).

Lietuva festivalio industrijos mugėje prisistatys jau dvyliktą kartą. Kino mugėje įsikūrusiame Lietuvos kino stende lankytojai bus kviečiami susipažinti su lietuviško kino naujienomis ir itin palankiomis filmų gamybos sąlygomis Lietuvoje. Taip pat rekordiškai sėkmingais mūsų šalyje devintus metus veikiančios pelno mokesčio lengvatos filmų gamybai rezultatais.

Šiais metais perspektyviausiems Europos prodiuseriams skirtoje programoje „Producers Network“ dalyvaus du Lietuvos prodiuseriai: Lukas Trimonis ir Živilė Gallego.

Taip pat Kanų kino festivalio mugės metu Lietuva kartu su Latvija ir Estija pristatys Baltijos šalių trumpametražius filmus kino industrijai skirtoje dalyje „Short Film Corner“. Tai Kanų kino festivalio metu vykstanti trumpametražių filmų industrijos atstovams skirta mugė. Programoje „Baltic Shorts“ bus pristatomi naujausi Baltijos šalių trumpametražiai filmai. Tarp septynių Baltijos šalių kino kūrėjų darbų, du iš Lietuvos: „2.2. Atmosferos arba vidutinis slėgis“ (rež. Akvilė Gelažiūtė, prod. Emilija Sluškonytė) ir „Kaip būti žmogumi“ (rež. Jorė Janavičiūtė, prod. Greta Akcijonaitė).

Kanų kino festivalio atidarymas / „Scanpix“ nuotr.

Šiemet „Short Film Corner“ inicijavo naują programą, skirtą trumpametražio kino prodiuseriams „New Producers’ Room“. Tai tarptautinė programa trumpųjų filmų prodiuseriams, kurie aktyviai dirba su trumpametražių filmų projektais ir yra suinteresuoti tarptautine koprodukcija.

Pirmą kartą vykstančioje programoje dalyvaus 10 prodiuserių iš Prancūzijos, Kroatijos, Šveicarijos, Suomijos, Švedijos, Graikijos, Latvijos ir Lietuvos, tarp jų ir Lietuvos prodiuserė Justė Michailinaitė (Broom Films).

Lietuvos režisierius Romas Zabarauskas dalyvaus Didžiosios Britanijos paviljono programoje – diskusijoje apie britų ir europiečių scenaristų bendradarbiavimą.

Lietuvos ir jos talentų pristatymą Kanų kino festivalyje ir mugėje finansuoja Lietuvos kino centras.

Fotogalerija:

Kanų kino festivalio atidarymas (50 nuotr.)
+44