Reiškinys – KKK: neapykantos organizacija

Tamsūs darbai liepsnojančių kryžių šviesoje: Kukluksklano narių susirinkimas Tampoje, Floridoje, 1939-aisiais / Vida Press nuotrauka
Tamsūs darbai liepsnojančių kryžių šviesoje: Kukluksklano narių susirinkimas Tampoje, Floridoje, 1939-aisiais / Vida Press nuotrauka
Kostas GINTALAS
Šaltinis: Žmonės
2021-10-05 18:19
AA

Pamėkliškos figūros baltais apsiaustais ir kūgio formos gobtuvais su iškirptomis skylėmis akims, tvankios pietietiškos nakties tamsoje liepsnojantys kryžiai... JAV pietinėse valstijose atsiradęs KUKLUKSKLANAS – neatsiejamas nuo šių daugybėje filmų ir nuotraukų matytų vaizdų. Kadaise sėjusi mirtį ir kėlusi siaubą organizacija prarado galybę ir įtaką, tačiau iki šiol liko rasizmo, prievartos ir nepakantumo kitaip atrodantiems, mąstantiems ar besielgiantiems simbolis.

Įtakos išties būta nemažos: „geriausiais“ laikais – praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio viduryje – klanui galėjo priklausyti nuo pusantro iki daugiau nei keturių milijonų narių. Tikslų skaičių nustatyti nelengva – nuo pat įkūrimo Kukluksklaną gaubė ypatingo slaptumo skraistė, o su šia organizacija savo veiklą siejo ir tebesieja ne viena radikalų ar paprasčiausių nusikaltėlių grupuotė.

Slaptumas ne tik padėjo apsisaugoti nuo federalinės JAV valdžios persekiojimo, bet ir sustiprino visagalybės įspūdį: organizacijos rūstybę užsitraukęs asmuo gerokai pagalvodavo prieš kreipdamasis pagalbos, nes suvokė, kad klano narys gali būti bet kas – policininkas, teisėjas ar kaimynas.