Ko nedaro sąmoningai tėvai? 5 dalykai, į kuriuos turite atkreipti dėmesį

Laiminga šeima / „Fotolia“ nuotr.
Laiminga šeima / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-10-09 09:00
AA

Kas yra geri tėvai, gali diskutuoti iki paraudimo. Visgi kai kada galima nusakyti savybes ar elgesio modelius, kuriuos renkasi sąmoningi ir stiprūs tėvai. Štai 5 tokių tėvų savybės.

Jie neleidžia baimei diktuoti jų pasirinkimo

Vaikui, kuris auga, manydamas, kad yra pasaulio centras, sunkiau bendrauti, suvokti savo klaidas, iš jų mokytis, taip pat sunkiau vertinti kitus.

Visi tėvai myli savo vaikus. Dažnai juos net per daug saugo, lepina, kitaip tariant, sukuria jiems „šiltnamio sąlygas“. Suprantama, kad tėvai nenori, jog vaikas patirtų įtampos, nerimo, tačiau sąmoningi tėvai neleidžia baimei juos užvaldyti. Jei vaiką saugosime perdėtai, jis aplinką suvoks netinkamai, nemokės atskirti blogio. Kai sukuriama per daug saugumo, jam gali kilti sunkumų bendraujant su kitais vaikais ir suaugusiaisiais.

Neretai itin saugantys vaikus tėvai bijo dėl vaiko. Jie išties perdėtai baiminasi, kad gali kas nors nutikti. Tačiau jei vaikui nuolat aiškinsite, kad gali atsitikti vienas ar kitas dalykas, kad yra nesaugu, vaikas augs nepasitikėdamas aplinka ir pasauliu. Toks vaikas užaugs baikštus, nepasitikintis savimi, bijos netikėtų situacijų ar permainų. Juk neretai žmogus pats susigalvoja tam tikrų baimių, nors bijoti išties nėra ko.

Nepadaro savo vaiko Visatos centru

Kiekvienam tėvui vaikas yra pats brangiausias ir svarbiausias, ypač jei jis vienturtis, ilgai lauktas. Visgi mes, suaugusieji, turime, kad gyvename socialinėje aplinkoje, kur daug tokių vaikų. Tokį suvokimą turime perduoti ir savo vaikui. Svarbu vaikui aiškinti, kaip reikia bendrauti su kitais, kad jis nėra kažkuo geresnis už kitus. Vaikui, kuris auga, manydamas, kad yra pasaulio centras, sunkiau bendrauti, suvokti savo klaidas, iš jų mokytis, taip pat sunkiau vertinti kitus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Daugiau šypsokitės – tai jums išeis į naudą!

Lepinamas vaikas / Fotolia nuotr.

Jie neleidžia savo vaikui išvengti atsakomybės

Atsakomybės vaiką reikia mokyti nuo mažumės: jis turi žinoti, kad žaisliukai turi savo vietą, drabužėliai patys nesusilanksto ir pan.

Tėvai turėtų vaikui paaiškinti ir tai, kad kiekvienas veiksmai turi atoveiksmį: nepadarė namų darbų, gaus blogą pažymį, nenuėjo laiku miegoti – ryte atsikels nepailsėjęs. Sąmoningi tėvai vaikui aiškina apie jo atsakomybes prieš save ir kitus.

Nejaučia atsakomybės už savo vaiko emocijas

Vaikai gali patirti įvairias emocijas: liūdesį, baimę, džiaugsmą, laimę. Jei emocijos geros, mes esame laimingi, džiaugiamės vaiku, tačiau jei vaikas patiria kitas emocijas, tėvai neretai skuba prisiimti atsakomybę. Tačiau net jei atžala pradeda verkti vien todėl, kad nenori vakare maudytis, turime suprasti, kad nesame kalti dėl šių vaiko potyrių. Tėvai daro tai, ką turi daryti, todėl neprivalo prisiimti atsakomybės už vaiko emocijas.

Nereikalauja tobulumo

Kiekvienas vaikas, ateidamas į šį pasaulį, turi jį supančią aplinką suvokti per savo patirtį. O kad tai įvyktų, turime suklysti ir kiekvienas savo klaidas vertiname, nes iš jų pasimokome. Tik nukritę, suprantame, kad galima susižeisti, tik prisilietę prie ugnies, suvokiame, kad ji degina. Vaikui būtina leisti suklysti ir patirti. Tėvai kartais bijo labiau nei vaikas, bet tik todėl, kad žino, kaip gali įvykti. Leiskime pačiam jam patirti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kokių jūsų įpročių negali pakęsti bendradarbiai

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!