„Mariupolis 2“ pretenduoja į „europietiškųjų Oskarų“ nominaciją: kandidatai – dar keli lietuvių filmai

Mantas Kvedaravičius / filmo „Mariupolis 2“ stop kadras / Kino komunikacijos nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
AA

Šiemet prestižiniuose Europos kino apdovanojimuose į Geriausios dokumentikos nominaciją pretenduoja du lietuviški filmai: Manto Kvedaravičiaus „Mariupolis 2” (2022) bei Sergejaus Loznicos „Mr Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją” (2021). Nominacijos bus paskelbtos lapkričio 8-tą dieną.

Pirmasis kandidatas – anksčiau šiais metais tragiškai žuvusio režisieriaus bei antropologo Manto Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2”, ypač aktualus tebesitęsiant tragedijai Ukrainoje.

Mantas Kvedaravičius buvo nužudytas Mariupolyje šių metų balandžio pradžioje. Jo palikimas dabar svarbus kaip niekad – „Mariupolis 2” ne tik sugebėjo pasauliui atskleisti intymiai užfiksuotą dabartinę Ukrainos gyventojų kasdienybę, bet ir Kanų filmų festivalyje buvo apdovanotas specialiu dokumentinio kino apdovanojimu. „Labai radikaliam, drąsiam, meniškam ir egzistenciniam kūriniui „Mariupolis 2,“ – skirdama apdovanojimą sakė žiuri.

„Mariupolis 2“ / Europos kino apdovanojimų nuotr.

Kitas dokumentinis filmas, pretenduojantis į geriausio dokumentinio filmo nominantų sąrašą – 2021-aisiais premjeravęs ukrainiečių kilmės režisieriaus ir istorijos metraštininko Sergejaus Loznicos kūrinys apie begalinį laisvės troškimą „Mr Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją”.

„Šis filmas svarbus kaip priminimas, kad drąsa yra svarbiausias ginklas net mažos tautos rankose, pajėgus sugriauti blogio imperiją“, – sako režisierius S.Loznica.

2021-aisiais „Mr Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją” prestižiniame IDFA filmų festivalyje Amsterdame buvo apdovanotas pagrindiniu prizu.

Filmas „Mr Landsbergis“ / Europos kino apdovanojimų nuotr.

Geriausios dokumentikos apdovanojimą Lietuva yra gavusi vieną kartą. Prieš trisdešimt metų, 1992-aisiais, Europos kino apdovanojimų žiuri sužavėjo Audriaus Stonio filmas „Neregių žemė” (1992).

Kandidatais į geriausio trumpametražio filmo nominaciją taip pat pretenduoja du lietuviški filmai: Sauliaus Baradinsko „Techno, mama” (2021) bei Vytauto Katkaus „Uogos” (2022).

Šiemet „europietiškaisiais Oskarais” vadinami Europos kino apdovanojimai vyks gruodžio 10 dieną Reikjavike, Islandijoje.

Skaitykite daugiau