Mirė lietuvių kilmės milijardierius Eli Broadas, formavęs Los Andželo kultūrinį veidą

 Eli Broadas su žmona Edythe / „Scanpix“ nuotr.
Eli Broadas su žmona Edythe / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-05-01 17:12
AA

Balandžio 30-ąją Los Andžele mirė milijardierius, meno kolekcionierius, filantropas Eli Broadas. Emigrantų litvakų iš Lietuvos sūnus laikomas vienu iš reikšmingiausių Los Andželo kultūrinį veidą formavusių žmonių, rašoma „The New York Times“.

87-erių E.Broadas mirė Los Andželo ligoninėje. Apie verslininko mirtį pranešė jo paramos fondo atstovė Suzi Emmerling. Pasak jos, dviejų milijardinę apyvartą turinčių įmonių įkūrėjo gyvybė užgeso po sunkios ligos. 

Kaip rašo „The New York Times“, nedaug žmonių gali būti laikomi tokiais svarbiais formuojant Los Andželo kultūrinį gyvenimą, koks buvo į Ameriką emigravusių litvakų sūnus E.Broadas.

E.Broadas milijardus susikrovė iš  statybų ir draudimo verslo, o didelę dalį uždirbtų pinigų skyrė Los Andželo kultūrinio gyvenimo kūrimui, bandydamas miestą paversti viena žymiausių pasaulio kultūros sostinių.

Filantropas prisidėjo pri ne vieno Los Andželo muziejaus, muzikos salių, mokyklų steigimo. Meną itin mylėjęs E.Broadas prisidėjo ir prie Los Andželo šiuolaikinio meno muziejaus steigimo. Kai per 2008 metų pasaulinę ekonominę krizę šis muziejus atsidūrė ant žlugimo ribos, E.Broadas jam skyrė net 30 mln. JAV dolerių paramą. Dar 50 mln. dolerių filantropas skyrė Volto Disnėjaus koncertų salės projektui, kai jau atrodė, jog šis niekuomet neišvys dienos šviesos.

2015-aisiais E.Brodo dėka duris atvėrė ir „The Broad“ muziejus.

Eli Broadas su žmona Edythe / „Scanpix“ nuotr.

Garsėjo sudėtingu charakteriu

Filantropine veikla ir didžiule meile menui garsėjusio E.Broado vardas viešumoje neretai skambėjo ir dėl sudėtingo charakterio.

„Aš tikrai nesu populiariausias žmogus Los Andžele“, – 2012 metais išleistuose memuaruose „Menas elgtis neįprastai. Netradicinio mąstymo pamokos“ rašė jis.

Los Andželo muziejų vadovai ir jų darbuotojai E.Broadą dažnai minėdavo kaip nekantrų ir labai užsispyrusį asmenį, kuriam įtikti – labai sudėtinga. Tačiau net ir jo kritikai pripažįsta, kad jis buvo bene stipriausias Los Andželo pilietinis lyderis.

„Los Andžele nestabdo jokie apribojimai. Nei religiniai, nei tai, iš kur esi kilęs. Čia esti meritokratija, skirtingai nei kituose miestuose. Jei turite gerų idėjų, turite energijos, būsite priimtas šiame mieste. Aš myliu Los Andželą“, – 2001 metais „The New York Times“ sakė E.Broadas.

Eli Broadas / „Scanpix“ nuotr.

Eli Broadas gimė Bronkse 1933-ųjų birželio 6-ąją. Jis buvo vienintelis žydų emigrantų iš Lietuvos vaikas. Kai Eli buvo 7-eri, jo šeima persikėlė į Detroitą, kur jo tėvas atidarė parduotuvę.

Baigęs Detroito mokyklą, E.Broadas įstojo į Mičigano valstijos koledžą, kur per trejus metus įgijo buhalterio diplomą. Iškart po studijų E.Broadas vedė savo gyvenimo meilę Edythe Lawson, su kuria susilaukė sūnų Jeffrey ir Gary. 

Šeimyninį gyvenimą pradėjęs E.Broadas įsidarbino mažoje apskaitos įmonėje, kur kiek vėliau susipažino su verslininku Donaldu Kaufmanu. Veržlus E.Broadas šiam verslininkui pasiūlė Detroito priemiesčiuose vykdyti statybų verslą. Bendras vyrų projektas, pavadintas „Kaufman and Broad Building Company“, vos per kelerius metus išsiplėtė į Finiksą ir Los Andželą.

1971 metais „Kaufman and Broad Building Company“ už 52 milijonus JAV dolerių įsigijo draudimo bendrovę „Sun Life“. Ši įmonė E.Broado pastangomis pasiekė sėkmę.

Kaip rašo „The New York Times“, 1993 metais „Sun Life“ pervadinta į „Sun America“, o 1998-aisiais už 18 mlrd. JAV dolerių buvo parduota draudimo kompanijai „American International Group“.

Eli Broadas / „Scanpix“ nuotr.

Los Andželo kultūrinį gyvenimą gaivinęs E.Broadas menu susidomėjo 1960-aisiais, kai jo žmona pradėjo rengti meno parodas.

Smalsiai žmonos darbą stebėjęs E.Broadas vieną dieną nutarė menu papuošti savo namus. Pirmam pirkiniui, Van Gogho paveikslui, E.Broadas išleido 85 tūkst. JAV dolerių. Vėliau jo kolekcijoje atsidūrė ir kitų menininkų – Matisse'o, Modigliani, Miró ir Henry Moore – kūriniai.

E.Broado smalsumas menui greitai peraugo į tikrą aistrą, tad verslininkas pradėjo kolekcionuoti ne tik klasikų, bet ir šių dienų menininkų kūrybą.