Mirusį Vytautą Paukštę prisimena kolegos: „Tai žmogus Paukštė, kuris visą gyvenimą buvo skrydyje“

Vytautas Paukštė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: BNS
AA

Velionis kino ir teatro aktorius Vytautas Paukštė buvo drąsus, bet šiltas žmogus, tikino jo kolegos. Per savo karjerą teatre sukūręs daugiau kaip 130 vaidmenų, dar per 70 personažų įkūnijęs kino vaidmenyse, aktorius mirė būdamas 90-ies.

„Jis niekad nieko nebijojo, jis žmogus tremtinių vaikas, visada rėždavo teisybę“, – BNS ketvirtadienį sakė režisierius Algimantas Puipa.

Pasak A.Puipos, V.Paukštė savo drąsa užsitarnavo kolegų ir aplinkinių pagarbą, buvo savo amato meistras.

„Didis meistras“

Aktorė Nijolė Narmontaitė taip pat teigė, jog V.Paukštė buvo didis aktorius, tačiau visada išliko šiltu žmogumi.

„Tai buvo žmogus man didžiausias pavyzdys ir, be abejo, šiltas. Šalia to, kad buvo didis aktorius, didis meistras, didis pavyzdys visiems, kas yra teatro scena, kas yra teatro kultūra, šalia viso to jis buvo nepaprasto šiltumo“, – BNS sakė ji.

V.Paukštė gimė 1932 metais liepos 2-ąją Kaune, 1957-aisiais baigė Lietuvos konservatoriją.

Su A.Puipa V.Paukštė dirbo kartu kurdami ne vieną filmą: „Velnio sėkla“, „Nebūsiu gangsteris, brangioji“, „Edeno sodą“, „Arkliavagio duktė“.

Režisieriaus teigimu, aktorius per gyvenimą nesikeitė.

„Aš jį vadindavau savo talismanu. Jeigu nėra Paukštės, reiškia filmas nepasiseks“, – sakė A.Puipa.

Vordlis – Vytautas Paukštė. Charleso Dickenso „Pikviko klubo užrašai“. Rež. Sigitas Račkys. KDT, 2002 / Asta Bliūdžiutė nuotr.

Aktorė N.Narmontaitė kartu su V.Paukšte vaidino „Velnio sėkloje“, „Edeno sode“.

Jos teigimu, aktorius pavardė puikiai nupasakojo jo charakterį.

„Žmogus su tokia pavarde atitinkantis pilnai, atitinkantis savo pavardę, tai žmogus Paukštė ir, man atrodo, kad visą gyvenimą buvo skrydyje. Tą skrydį mes visada stebėdavome ir tai man buvo didžiausias pavyzdys“, – pasakojo N.Narmontaitė.

„Eros pabaiga“

Aktorė Monika Vaičiulytė BNS teigė atsisakanti ir nenorinti priimti V.Paukštės išėjimo.

„O gal jis niekur ir neišėjo? O čia mes pasilikome žemiško vargo vargti? Tikiu, kad šiandien jau tikrai eros pabaiga“, – kalbėjo menininkė.

Anot jos, V.Paukštės kūryba „ir yra Lietuvos kūryba“.

„Legendiniai, išskirtiniai personažai. Net sunku patikėti, kad tokius kūręs žmogus buvo pats ne mažiau didis. Bet kaip jis pats yra sakęs, juk į nieką mes ir nepersikūnijam, viską imam iš savęs, iš savo vidaus“, – prisiminimais dalinosi aktorė.

„Vienu metu būti ryškiu talentu, tikru, atviru, nuoširdžiu žmogumi, nesuvaidintai tauriu ir čia pat visiškai žemišku, be krislo arogancijos ir šelmišku gali būti vienetai“, – pridūrė ji.

M.Vaičiulytės teigimu, kiekvienas komplimentas išėjusiam aktoriui atrodo jo nevertas ir per mažas.

Iškiliausieji / Jono Staselio nuotrauka

„Kiekvienas susižavėjimo žodis atrodo per tuščia liaupsė. Kiekvienas šmaikštus prisiminimas per banalus. Jis buvo vienas labiausiai palaikančių žmonių, kuriuos man teko sutikti. Jaunam pradedančiam kūrėjui palaikymas visada svarbu. Bet Vytauto palaikymas buvo išskirtinis. Jis tikrai džiaugėsi kitų sėkme. Jis žinojo šitos profesijos kainą. Ir sėkmės kainą“, – kalbėjo ji.

V.Paukštė yra apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi, Vyriausybės meno premija, Lietuvos nacionaline premija, Auksiniu scenos kryžiumi, ordino Už nuopelnus Lietuvai Komandoro didžiuoju kryžiumi bei Auksine gerve.

Vytautas Paukštė / Ramūno Danisevičiaus nuotr.

„V.Paukštės kūrybinis kelias – tai ištisa Lietuvos teatro ir kino epocha, trukusi daugiau nei penkis dešimtmečius. Tai buvo vienas iš tų aktorių, kuriems prabilus nutyla triukšmas ir antraeiliai dalykai pasitraukia į šoną“, – rašoma ketvirtadienį paskelbtoje prezidento Gitano Nausėdos užuojautoje.

Anot šalies vadovo, žmonės prisimins aktoriaus V.Paukštės stiprį ir įtaigų, raiškiai tariamą žodį, būdingą būtent jo kartos aktoriams, nesumeluotą emociją ir nuolatinį tiesios ieškojimą.

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, V.Paukštės talento gerbėjų atmintyje ilgam išliks ir ateities kartas įkvėps žavesį kėlusi aktorinė meistrystė ir sukurti vaidmenys.

„Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius ir visus pažinojusius šią šviesią asmenybę“ , – užuojautoje teigė ministrė pirmininkė.

Pasak Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, be V.Paukštės sunku įsivaizduoti Klaipėdą ir jos teatrą.

„Jis neatsiejamas nuo Lietuvos teatro, kino ir apskritai kultūros istorijos. V.Paukštė nuostabiai mokėjo suderinti kūrybinį polėkį ir protą, artisto būdą ir paprastas žmogiškąsias savybes. Todėl jį mylėjo ir gerbė kolegos. Dievino žiūrovai“, – teigė parlamento vadovė.

Kino ir teatro aktorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Klaipėdos miesto garbės pilietis V.Paukštė mirė būdamas 90-ies.

V.Paukštė gimė 1932 metais liepos 2-ąją Kaune, 1957-aisiais baigė Lietuvos konservatoriją.

Per savo karjerą teatre sukūrė daugiau kaip 130 vaidmenų, dar per 70 personažų įkūnijo kino vaidmenyse.

Apie V.Paukštę režisierius Valdas Babaliauskas 2013 metais sukūrė dokumentinį filmą „Vytautas Paukštė. Įslaptintas gyvenimas“.

Aktorius yra apdovanotas Gedimino ordino Riterio kryžiumi, Vyriausybės meno premija, Lietuvos nacionaline premija, Auksiniu scenos kryžiumi, ordino Už nuopelnus Lietuvai Komandoro didžiuoju kryžiumi bei Auksine gerve.

Teatro ir kino aktorius Vytautas Paukštė mini 90 metų jubiliejų (25 nuotr.)
+19
Skaitykite daugiau