Natūralūs būdai, galintys padėti sumažinti diabeto riziką

Cukrinis diabetas / Pexels.com nuotr.
Cukrinis diabetas / Pexels.com nuotr.
Šaltinis: Reklama
2022-07-28 08:30
AA

Cukrinis diabetas – lėtinė liga, kuria serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Nevaldoma ji gali sukelti daugybę rimtų komplikacijų. Laimei, dažniausiai pasitaikančios šios ligos formos – antro tipo cukrinio diabeto – gali padėti išvengti gyvenimo būdo pokyčiai, kurie ypač svarbūs padidėjus cukraus kiekiui kraujyje ir atsiradus prieš diabetinei būklei. Plačiau apie juos pasakojame šiame straipsnyje.

1. Antsvorio atsikratymas

Antsvoris didina riziką susirgti antro tipo cukriniu diabetu. Siekiant ją sumažinti, reikėtų stengtis atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tam, kad būtų išvengta ligos progresavimo, prediabetu sergantiems žmonėms Amerikos diabeto asociacija (ADA) rekomenduoja numesti bent 7–10 proc. savo kūno svorio.

Konkretus tikslas šiuo atveju turėtų būti nustatomas atsižvelgiant į dabartinį kūno svorį, pasitarus su savo gydytoju. Na, o kai jau reikia profesionalios pagalbos gydant cukrinį diabetą, padėti gali patyręs endokrinologas Kaune arba Vilniuje.

2. Fizinio aktyvumo didinimas

Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat gali padėti sumažinti antro tipo cukrinio diabeto riziką. Prediabetu sergantys žmonės dažnai tampa mažiau jautrūs insulinui. Kitaip tariant, išsivysto atsparumas insulinui. Esant tokiai būklei, kasa turi gaminti daugiau insulino, kad cukrus iš kraujo patektų į ląsteles.

Fiziniai pratimai padeda padidinti ląstelių jautrumą insulinui, todėl jo reikia mažiau, kad būtų valdomas cukraus kiekis kraujyje. Tyrimais įrodyta, kad daugelis fizinio aktyvumo rūšių (aerobikos pratimai, didelio intensyvumo intervalinės treniruotės (angl. high intensity interval training - HIIT), jėgos treniruotės) sumažina atsparumą insulinui ir cukraus kiekį kraujyje suaugusiesiems, sergantiems prediabetu arba antro tipo cukriniu diabetu.

Tačiau siekiant gauti naudos, pakanka ir trumpų pratimų, trunkančių vos 10 min., pavyzdžiui, greito ėjimo. Iš pradžių reikėtų pradėti nuo trumpų treniruočių ir mankštintis iki bent 150 min. per savaitę.

3. Augalinio maisto vartojimas

Augalinis maistas padeda aprūpinti organizmą vitaminais, mineralais ir angliavandeniais. Angliavandeniai savo sudėtyje turi cukrų, krakmolo, kurie yra energijos šaltiniai, ir skaidulų. Jos lėtina cukrų pasisavinimą ir mažina cukraus kiekį kraujyje, trukdo su maistu gaunamų riebalų ir cholesterolio pasisavinimui.

Taip pat skaidulos padeda valdyti kitus rizikos veiksnius, turinčius įtakos širdies sveikatai, suteikia sotumo. Maistui, kuriame gausu skaidulų, priskiriami vaisiai, nekrakmolingos daržovės, ankštiniai augalai, nesmulkinti grūdai.

4. Rūkymo atsisakymas

Rūkymas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių arba prisidedančių prie daugelio rimtų sveikatos būklių, įskaitant širdies ligas, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), plaučių ir žarnyno vėžį. Jis siejamas ir su antro tipo cukriniu diabetu.

Nors mechanizmai nėra visiškai suprantami, manoma, kad rūkymas gali padidinti atsparumą insulinui ir slopinti jo sekreciją. Be to, gausus ir dažnas rūkymas susijęs su didesne diabeto rizika nei nepastovus kelių cigarečių surūkymas. Svarbu pastebėti, kad metus rūkyti šios ligos rizika gali sumažėti. Todėl imtis reikšmingų gyvenimo pokyčių niekada nevėlu.

Jeigu jums buvo nustatytas didesnis nei įprastai cukraus kiekis kraujyje, šie patarimai yra tai, kuo verta pasinaudoti. Imdamiesi konkrečių veiksmų, galite išvengti prediabeto progresavimo ir užkirsti kelią antro tipo cukriniam diabetui. Prisiminkite, kad jūsų sveikata – jūsų pačių rankose.