Onkologės komentaras: amalas tinka ne tik meilei stiprinti, bet ir vėžiui gydyti

Amalas / Fotolia nuotr.
Amalas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-10-11 12:00
AA

Daugeliui žinoma tradicija, kai per šv. Kalėdas po amalu bučiuojasi įsimylėjėlių porelės. Bet ar daug žmonių žino, kad šis augalas gali palengvinti sergančiųjų vėžiu gyvenimą? Amalo terapija siekiama pagerinti organizmo gijimo procesus, sulėtinti naviko augimą ir sumažinti pašalinius reiškinius, sukeltus chemoterapijos ar radioterapijos. Šis metodas jau keletą dešimtmečių yra vienas dažniausiai naudojamų alternatyvių vėžio gydymo metodų Europoje.

Apskritai amalas – parazitinis augalas, augantis ant įvairių rūšių medžių. Jis yra 30–37 cm aukščio, rutuliškas krūmelis, gyvenantis net iki 70 metų. Dažniausiai amalai auga ant lapuočių (beržų, kriaušių, obelų), rečiau – ant spygliuočių. Didžiausią gydomąją galią turi ant pušų, vaismedžių, ypač ant obelų, parazituojantys amalai.

Nuo senų laikų amalas buvo naudojamas įvairioms ligoms gydyti: esant vidiniam kraujavimui, traukuliams, nevaisingumui, sąnarių uždegimams, taip pat gydant reumatą, podagrą, isteriją, astmą, padidėjusį kraujospūdį, galvos skausmus ir svaigimą, menstruacijų sutrikimus, įvairias nervų ligas, fizinį išsekimą ir daugelį kitų susirgimų. Onkologines ligas amalu pradėta gydyti tik šio amžiaus pradžioje. Lietuvoje amalo terapija onkologiniai ligoniai pradėti gydyti nuo 2005 metų. 

„Pagrindiniai vėžio gydymo metodai, tokie kaip chemoterapija ar radioterapija, tiesiogiai slopina vėžinių ląstelių augimą ir jų plitimą organizme, tačiau tuo pat metu slopinama ir organizmo imuninė sistema. Alternatyvūs vėžio gydymo metodai, pavyzdžiui, amalo terapija, stimuliuoja imuninį atsaką, pats organizmas tarsi skatinamas gyti, be to, netiesiogiai slopinamas naviko vystymasis ir plitimas“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytoja onkologė chemoterapeutė Regina Nutautienė, pastebėdama, jog amalo terapija pasižymi kur kas svarbesnėmis savybėmis nei gali atrodyti – ji tiesiogiai gerina sergančiųjų gyvenimo kokybę.

Specialistės teigimu, su pagrindiniu vėžio gydymo metodu taikoma amalo terapija mažina didžiausią diskomfortą keliančius gydymo veiksnius: skausmą, pykinimą, silpnumą ar net depresiją. „Šis augalas nemažina pagrindinio gydymo metodo efektyvumo, bet pagerina jo toleravimą, todėl galima sakyti, kad sveikstama greičiau, – pasakoja gydytoja. – Šalia išvardytų privalumų galima pridėti, jog, gydant tokiu būdu, ilgėja sergančiųjų gyvenimas, sukeliama naviko regresija, mažinamas kitų priešvėžinių preparatų toksiškumas. Be to, amalo preparatų pašalinis poveikis minimalus: galimi tik į gripą panašūs simptomai ar paraudimas preparato suleidimo vietoje.“

Daugiau informacijos apie amalo terapiją www.karjerairsveikata.lt.

Tekstas – RsV agentūra „Ad verum“