Pagrindiniai vaikų susižeidimai vasarą: ką reikia žinoti tėvams?

Vaikas šokinėja ant batuto / 123RF.com nuotr.
Vaikas šokinėja ant batuto / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-07-14 06:46
AA

Kuris vaikas nemėgsta vasaros? Turbūt tokį surasti išties būtų sunku – juk nereikia eiti į mokyklą, galima mėgautis šiltais ilgais vakarais, kupinais žaidimų ir pramogų, skanauti ledų, keliauti į stovyklas, išvykas su tėvais, išbandyti riedlentę ar laipiojimą medžiuose...

Aktyvus laisvalaikis ir daug daugiau pramogų negu kitais metų laikais – tai tarsi vasaros vizitinė kortelė, tačiau kartu tai ir padidėjusi tikimybė vaikui susižeisti. Nuo visko neapsisaugosime, tačiau galime atkreipti dėmesį į tai, kokie dažniausi susižeidimai vaikus ištinka būtent vasarą ir  pasistengti jų išvengti.

Susižalojimai žaidimų aikštelėse. Ilgesnės dienos kartu reiškia ir daugiau laiko besisupant sūpynėse, čiuožinėjant nuo čiuožyklų, karstantis virvėmis... Vaikams lengva nukristi ir susižeisti, net jeigu žaidimų aikštelė ir yra tvarkinga bei atitinka visus saugumo reikalavimus.

Taigi tėvai privalo įsitikinti, kad vaikas moka tinkamai elgtis su aikštelėje esančiais įrenginiais: įvertina savo jėgas, nebėga prie kitų besisupančių vaikų, nečiuožia stovėdamas, nešoka nuo sūpynių joms nesustojus ir pan.

Žaidimų aikštelė / „15 minučių“/E.Ovčarenko nuotr.

Dviračių, riedlenčių, paspirtukų ir kitų priemonių naudojimo sukeltos traumos. Dažniausiai būtent vasarą vaikai mokosi važiuoti dviračiu, pirmąkart išbando kitas aktyvaus laisvalaikio priemones, tad nenuostabu, kad padažnėja ir su tuo susijusių traumų: kaulų lūžių, patempimų, smegenų sukrėtimų, įvairių nusibrozdinimų ir pan.

Norėdami užtikrinti vaikų saugumą, įsitikinkite, kad jie dėvi tinkamai prisegtą šalmą, kelių ir alkūnių apsaugas. Vien šalmo dėvėjimas gali net iki 85 proc. sumažinti galvos traumų riziką. Taip pat kalbėkitės su vaikais apie saugų eismą, galimus pavojus ir deramą elgesį kelyje.

Vaikas nukrito nuo dviračio / 123RF.com nuotr.

Baseinuose ištinkančios traumos. Plaukiojimas baseine vasarą – viena dažniausių pramogų, tačiau statistika rodo, kad vaikai dažniau nuskęsta būtent baseinuose, negu atviruose vandens telkiniuose, todėl būtina imtis atsargumo priemonių.

Leisdami mažamečiui maudytis baseine įsitikinkite, kad jis visada bus suaugusiojo priežiūroje. Teritorija aplink baseiną turi būti saugi ir švari – nesimėtyti nereikalingi daiktai, neturi būti atšokusių plytelių ar kitaip netvarkingų paviršių. Savo kieme turint baseiną patartina įsigyti jį uždengiančią dangą ar tvorelę, kad mažamečiai negalėtų patys juo naudotis be priežiūros. Baseinuose taip pat dažnai ištinka nugaros traumos, tad įsitikinkite, ar gylis saugus šokinėjimams.

Vaikai prie baseino / 123RF.com nuotr.

Batuto sužalojimai. Nors tai viena labiausiai mėgiamų vaikų pramogų vasarą, kartu tai yra ir viena pavojingiausių, ypač, jei vienu metu ant batuto šokinėja daugiau negu vienas vaikas – dažniausiai traumos ištinka būtent dėl to, kad vaikai trenkiasi vienas į kitą.

Taip pat dažnos kojų pasitempimo, išnarinimo, kaklo bei nugaros traumos, todėl privalote užtikrinti, kad ant batuto vienu metu nešokinėtų daug vaikų, geriausia – po vieną. Be to, vaikui svarbu akcentuoti: nepaisant to, kad griūti ant batuto yra minkšta, netaisyklinga poza, neįvertintas mostas ar šuolis gali vis tiek pasibaigti liūdnai.

Vaikas ant batuto / 123RF.com nuotr.

Nelaimės automobilyje. Automobiliuose įvykstantys sužalojimai yra vienos pagrindinių traumų tarp vyresnių negu 5 metai vaikų. Norėdami apsaugoti savo vaiką dažnų vasaros išvykų metu, būtinai naudokite paal amžių tinkamas vaikų saugos kėdutes.

Remiantis Nacionaline greitkelių eismo saugumo administracija, dėl šių sėdynių kūdikių sužalojimai sumažėja 71 proc., o mažiems vaikams – 54 proc. Saugiausia vieta jaunesniam nei 13 metų vaikui yra užpakalinės sėdynės vidurys ir, be abejo, saugos diržai yra būtini.

Vaikai automobilyje / 123RF.com nuotr.

Veido traumos. Aktyviai lakstydami, sportuodami ar  žaisdami vaikai gali susižeisti veidą – nestiprūs įpjovimai, nubrozdinimai ar įtrūkimai nesunkiai dezinfekuojami ir užklijuojami pleistru namuose.

Vis dėlto dėl žaizdos ant vaiko veido į gydytojus reikėtų kreiptis jeigu: ji stipriai kraujuoja nesustodama 5–10 minučių, sužeidimas apima vokus ar akis, sužalojimas padarytas įsidūrus nešvariu ar aprūdijusiu daiktu, žaizda sukelta įkandus gyvūnui ar žmogui, vaikas skundžiasi dideliu skausmu, jam pakyla temperatūra, o žaizda itin parausta ar ištinsta.

Vaikas susižeidė veidą / 123RF.com nuotr.