R.Zabarauskas sukritikavo Celofaną pabučiavusį T.V.Raskevičių: „Tai seksualinis priekabiavimas“

Antanas Kandrotas-Celofanas, Tomas Vytautas Raskevičius, Romas Zabarauskas / Stopkadras, asmeninio albumo nuotr.
Antanas Kandrotas-Celofanas, Tomas Vytautas Raskevičius, Romas Zabarauskas / Stopkadras, asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2023-07-02 14:19
AA

Šeštadienį sostinėje vykusiose LGBT+ bendruomenės eitynėse didelio dėmesio sulaukė Seimo nario Tomo Vytauto Raskevičiaus atsakas protestuoti atėjusiam Antanui Kandrotui-Celofanui – pastarasis sulaukė jo bučinio. Vis dėlto toks parlamentaro žingsnis užkliuvo eitynėse taip pat dalyvavusiam režisieriui Romui Zabarauskui. Jis penkiais punktais išdėstė, kodėl toks bučinys – nederamas veiksmas.

Romas Zabarauskas savo feisbuko puslapyje svarstė, kad toks Tomo Vytauto Raskevičiaus elgesys kenkia pačiai LGBT+ bendruomenei ir gali būti vertinamas kaip seksualinis priekabiavimas.

„Kol vakar dalinausi apie Raskevičiaus VILNIUS PRIDE homofobišką plakatą*, Seimo narys pabučiavo nusikalstama veikla pagarsėjusį protestuotoją Celofaną. Stebina, jog ir šis žingsnis beveik nesulaukė viešos kritikos, todėl vis dėlto noriu ją išreikšti pats (nes tiesiog nenoriu su tuo sietis, pats anksčiau palaikęs šį politiką). Tai yra visiškai nederamas elgesys niekam, o ypač Seimo nariui.

Kodėl toks bučinys yra nederamas veiksmas:

1) Nesiryžčiau spręsti, kaip vertintų teisininkai, tačiau akivaizdu, jog bendražmogiška prasme bučiuoti žmogų be jo leidimo yra seksualinio priekabiavimo forma;

2) Toks elgesys tampa įvaizdžiu homofobiškam stereotipui, neva homoseksualūs vyrai linkę priekabiauti prie heteroseksualių;

3) Bučinio logika vėlgi yra homofobiška – juoką tarsi turi sukelti faktas, jog Celofaną pažemins bučinys su vyru, kurio jis taip „bijo“. Kitaip tariant, dviejų vyrų bučinys paverčiamas pajuokų objektu.

4) Kita vertus, tokiu bučiniu tarsi trivializuojama Celofano nusikalstama veikla, jis ir jo santykis su LGBT+ bendruomene sužmoginamas.

5) Galiausiai, be abejo, nukreipiamas dėmesys nuo realių problemų – nes ne Celofanas Lietuvoje saugo LGBT+ lygiateisiškumą varžančius įstatymus, o Seimas ir valdančioji koalicija, kuriai Raskevičius ir priklauso. Tad daug logiškiau būtų kritikuoti premjerę Ingridą Šimonytę – bet juk tai kažkodėl daug kam atrodytų radikaliau, nei priekabiauti prie nusikaltėlio.

*„Ukrainiečiai žino, kas tikri p**erai“ (žvaigždutės mano)“, – dalijosi R.Zabarauskas.

Ankstesniame įraše apie minėtą plakatą, kuriuo nešinas į eitynes atėjo T.V.Raskevičius, režisierius rašė: „ Šlykštu normalizuoti homofobiškus keiksmažodžius, ir dar visoms šeimoms draugiškame renginyje.“

Kiek vėliau šia tema feisbuke pasisakė ir Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė. Vis dėlto ji apgailestavo, kad kalbant apie minėtą įvykį į šalį buvo nustumtos renginio organizatorių pastangos ir keliamos problemos.

„Vakar buvo puikios eitynės.

Vis dėlto šiandien sulaukiau Romas Zabarauskas priekaištų, kad nekritikuoju vakarykščio Tomas Vytautas Raskevičius bučinio Celofanui.

Ką manau apie jį?

Man jis problematiškas pirmiausia todėl, kad VILNIUS PRIDE 2023: VIS DAR EINAM bus atsimenamas kaip tas praidas, kai Raskevičius pabučiavo Celofaną. Ne praido organizatorių pastangos, jų suformuoti reikalavimai bei keliamos problemos (ypač trans teisių apsaugoje).
Dėl to labai gaila - esu be galo dėkinga organizatoriams už jų milžinišką darbą ir bendruomenės subūrimą, įkvėpimą jaunajai kartai, kad gali ir turi būti kitaip. Ir bus.

Tačiau man problematiška atrodo ir tai, kai esminė Romo žinutė apie praidą yra Tomo kritika, nepadėkojant praido organizatoriams arba nereflektuojant jų reikalavimų, neprisidedant kaip vieno iš bendruomenės lyderių prie praido fundraisingo.

Mano požiūriu, tai stiprina šio praido kaip dviejų cis vyrų (Tomo ir Celofano) šou, kuriuos kritikuoja trečias cis vyras (Romas), vaizdą.

Gaila, bet taip jis tampa nebe apie trans teises, į kurių užtikrinimo trūkumą šiais metais organizatoriai kvietė atkreipti dėmesį.

Man asmeniškai praidas vakar buvo ne apie tuos vyrus, nepaisant to, kad vertinu tiek Tomo, tiek Romo veiklą LGBTIQ bendruomenės labui“, – rašė J.Juškaitė.

Pats T.V.Raskevičius feisbuke rašė:

„Aš tik noriu priminti, kad vakarykštės eitynės buvo ne apie plastikinį bučinį, o apie VILNIUS PRIDE 2023: VIS DAR EINAM organizatorių suformuluotus reikalavimus.

Dėkoju jauniems motyvuotiems žmonėms ir organizacijoms Trans Autonomija ir Demonstruokimės padovanojusiems miestui #pride protesto renginį.

O mums siūlau detalėse nepamesti esmės. Gražaus likusio lietingo sekmadienio.“

Žmonės.lt primena, kad šeštadienį „Vilnius Pride“ eitynėse dalyvavo daugiau nei 5 tūkstančiai žmonių. Jos prasidėjo nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir tęsėsi per Gedimino prospektą iki Katedros aikštės.

Vilnius Pride 2023: vis dar einam (124 nuotr.)
+118

Čia eisenos dalyvius pasitiko A.Kandrotas-Celofanas. Kartu su keliomis dešimtimis protestuotojų jis eisenos dalyvius pasitiko šūkiais „Lietuva, Lietuva!“.

Antanas Kandrotas-Celofanas Katedros aikštėje (19 nuotr.)
+13

Katedros aikštėje užfiksuotas momentas, sulaukęs daug aplinkinių ovacijų – tuo metu, kai A.Kandrotas-Celofanas, stovėdamas prie Seimo nario Tomo Vytauto Raskevičiaus, laikė telefoną, kuriuo filmavo arba fotografavo, parlamentaras jį pabučiavo į žandą.

Tai iššaukė aplinkinių ovacijas. Tuo metu pats A.Kandrotas-Celofanas demonstravo, kad nebuvo sužavėtas tokiu T.V.Raskevičiaus gestu. Vėliau portalui tv3.lt jis patvirtino, kad rašys pareiškimą dėl seksualinio priekabiavimo.

Vaizdo įraše žemiau galite išvysti šią akimirką: