Ukrainiečius „Kalush Orchestra“ Kaune pasitiko pilna arena: „Stefania“ uždainavo ir Monika Liu

Grupės „Kalush Orchestra“ ir Monikos Liu koncertas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.
Grupės „Kalush Orchestra“ ir Monikos Liu koncertas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.
15min.lt, Žmonės.lt
Šaltinis: Žmonės
2022-06-16 21:36
AA

Ketvirtadienio vakarą Kaune vyko ypatingas šou – griaudėjo koncertas „Aš esu Ukraina“, kuriame pasirodė su daina „Stefania“ Europą pakerėjusi grupė „Kalush Orchestra“.

Birželio 16-ąją „Žalgirio“ arenoje vyko ne tik didelis, bet ir prasmingas koncertas „Aš esu Ukraina“. Jame pasirodė Europos širdis didžiojoje „Eurovizijos“ pavergusi ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“ bei talentingi ir publikos numylėti Lietuvos atlikėjai: Monika Liu, grupės „8 kambarys“ ir „Mad Money“.

Įdomu tai, kad iš pradžių koncertas „Aš esu Ukraina“ buvo organizuojamas Vilniuje, „Avia Solutions Group“ arenoje. Visgi dėl į viešumą iškilusios informacijos apie areną valdančios įmonės sąsajas su Kremliaus režimu, pasirodymą buvo nuspręsta perkelti į Kauno „Žalgirio“ areną. Džiaugsmą  dėl tokio sprendimo viešai  išreiškė ir pati ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“. 

„Kalush Orchestra“ pasirodymas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.
„Kalush Orchestra“ pasirodymas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.

Į Ukrainos palaikymui skirtą koncertą ketvirtadienį susirinko kone sausakimša arena. Ir nieko keisto – į pasirodymą kvietė ne tik organizatoriai, joje koncertavę atlikėjai, bet ir garsūs šalies žmonės. Štai Andrius Tapinas savo „Facebook“ paskyroje kvietė nelikti abejingais ir ateiti ne tik paklausyti geros ir kokybiškos muzikos, bet ir nepamiršti, kam jis skirtas.

Siekiant paremti Ukrainą, koncerto organizatoriai pusę visos už bilietus surinktos sumos skirs fondui „Aš esu Ukraina“, kurį įkūrė Ukrainos ambasada Lietuvoje.

„Kalush Orchestra“ pasirodymas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.

Žvelgiant į šėliojančią minią, tapo akivaizdu, kad koncertas susirinkusiuosius sutraukė ne tik dėl kilnaus tikslo, bet ir dėl kokybiškos muzikos.

Belaukiant populiariųjų „Kalush Orchestra“ pasirodymo, scenoje pasirodė Lietuvoje populiarūs atlikėjai. Viena iš jų – elegancija bei aksominiu balsu žiūrovų širdis užkariavusi Monika Liu.

Vos užlipusi į sceną Monika Liu buvo sutikta gausiais aplodismentais. „Žalgirio“ arenoje ji, be jokios abejonės, sudainavo lietuvių itin mylimus „Sentimentus“, dar prieš mėnesį skambėjusius didžiosios „Eurovizijos“ scenoje Turine. Rodos, šią dainą mintinai moka ne tik pati Monika, bet ir visa arenoje susirinkusi publika, garsiai traukusi šį hitą kartu su atlikėja.

„Ačiū, kad esate čia. Tai man ir Ukrainai labai daug reiškia. Tai parodo, jog mums rūpi“, – garsiai sušuko dainininkė.

Po savo hitu jau tapusios dainos, Monika Liu padedant publikai sudainavo ir „Kalush Orchestra“ dainos „Stefania“ visiems atpažįstamą priedainį.
Monika Liu / Eriko Ovčarenko nuotr.

Nors lietuvių grupių ir atlikėju dainos buvo sutiktos audringai, vos į sceną užlipus „Kalush Orchestra“ nariams publika tiesiog pašėlo – tapo aišku, kad ukrainiečius lietuviai labai myli. Tūkstantinė auditorija palaikančiai pradėjo skanduoti grupės gimtosios šalies pavadinimą – „Ukraina“.

Didingoje arenoje, grupės gerbėjams laikant Ukrainos valstybines vėliavas, vaikinai atliko „Eurovizijoje“ pirmą vietą pelniusią jų atstovaujamą dainą „Stefania“: „Ši daina skirta mano mamai, tačiau dabar aš ją skiriu visiems čia susirinkusiems“, – publikai sakė grupės lyderis Olehas.

„Kalush Orchestra“ pasirodymas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.
„Kalush Orchestra“ pasirodymas Kaune / Eriko Ovčarenko nuotr.

Su jau hitu tapusia daina atlikėjai atliko ir kitus ukrainiečių kultūrą reprezentuojančius kūrinius. Vaikinai kvietė publiką kartoti jų šokių judesius ir taip palaikyti juos.

Tarp savo gausybės pasirodymų grupė spėjo ir pabendrauti su susirinkiais gerbėjais. Olehas parodė į jau nuo jo įvaizdžio neatsiejamą rožinę kepurę ant galvos ir paklausė: „Kas norėtų jos?“. Staiga iš po nugaros ištraukė dar vieną identišką kepurę ir metė žiūrovų miniai.

Siekdamas dar labiau padidinti publikos aktyvumą, grupės lyderis Olehas Psiukas lietuviškai sušaukė „Aš jus myliu!“. Toks netikėtas dainininko išsireiškimas sulaukė palaikančių atgarsių.

Prieš atsisveikinant su susirinkusia minia, „Kalush Orchestra“ antrąkart sudainavo publikos įnirtingai prašyta dainą „Stefania". Atsisveikinimo daina tapęs kūrinys šįkart nuskambėjo ypač jautriai, atstistojus visai arenos miniai.
 
Koncerto akimirkos – fotogalerijoje:
Koncertas „Aš esu Ukraina“ su „Kalush Orchestra“ (54 nuotr.)
+48

„Kalush Orchestra“ ne kartą pabrėžė, kad jų misija – skleisti žinią apie Ukrainą. 

Dar Eurovizijos finale, nepaisydama konkurse egzistuojančio draudimo kalbėti apie politiką, grupė garsiai prabilo apie karą: „Visų jūsų prašau, padėkite Ukrainai, Mariupoliui, padėkite „Azovstal“ dabar pat“, – tokią frazę po „Kalush Orchestra“ finalinio pasirodymo iš grupės girdėjo visi Euroviziją stebėję žiūrovai.

„Neapsimeskime, kad karas Ukrainoje – tai tolimas kino filmas, kažkas, kas yra toli. Ukraina – Europos centre, ir brutalus karas vyksta būtent ten. Kai pabundi ir girdi sprogimus, kai nežinai, ar tavo draugai, tėvai, giminaičiai vis dar yra gyvi... Tai veda iš proto, žaloja psichinę sveikatą. Kuo greičiau susivienysime, kuo daugiau žmonių padės, tuo greičiau baigsis karas. Ir tada jis neišsklis į kitas šalis“, – savo klausytojams yra sakiusi grupė, atsisakiusi ir trofėjaus, ir eurovizinio talismano.

Iškart po Eurovizijos finalo laimėtojai paskelbė, kad trofėjaus – pergalės statulėlės – jie nepasiliks ir parduos ją specialiame aukcione, o gautus pinigus skirs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reikmėms. Ukrainos kriptovaliutų biržą valdanti bendrovė „WhiteBit“ statulėlę nupirko už beveik 840 tūkst. Eur.

„Kalush Orchestra“ lyderis Berlyne vykusiame labdaros koncerte surengė loteriją ir savo talismanui – rožinei eurovizinei kepurei – laimėti, o gautus pinigus taip pat paaukojo Ukrainos kariuomenei.

„Eurovizijoje“ nugalėjo ukrainiečiai „Kalush Orchestra“ / Scanpix nuotr.

Su „Kalush Orchestra“ artimiau susipažinusi Lietuvos atstovė „Eurovizijoje“ Monika Liu visa širdimi konkurso metu palaikė ukrainiečius, kurių daina „Stefania“, atlikta derinant etninius motyvus su šiuolaikiniais garsais bei naudojant skirtingus liaudies instrumentus, skirta lyderio mamai Stefanijai, karo Ukrainoje akivaizdoje įgavo visai kitą prasmę ir „Eurovizijos“ scenoje.

„Turbūt net nereikia sakyti, kokį stiprų ryšį jaučiu su „Kalush Orchestra“. Mūsų draugystė – tarsi mažas Lietuvos ir Ukrainos santykių atspindys: aš, kaip ir dauguma mūsų, kasdien galvoju apie Ukrainos žmones, jų patiriamą siaubą ir pagalbą, kurios šiuo metu jiems taip reikia“, – atviravo Monika Liu.

Dainininkė sakė, kad lietuviai jau ne kartą įrodė, kiek daug gali mūsų vienybė. Dainininkė sako žinanti, kad žmonės, kurie šiuo metu kovoja už laisvę, mato ir jaučia bet kokią paramą: „Leiskime jiems suprasti, kad jie ne vieni ir kad Ukrainos žmonės tebegyvena mūsų mintyse ir širdyse“.

Monika Liu / Eriko Ovčarenko nuotr.

Grupė „Kalush Orchestra“ susikūrė 2021 m. kaip šešių muzikantų grupė ir kaip 2019 m. įkurto pirmojo projekto „Kalush“ atšaka. Pavadinimas „Kalush“ kilo iš Oleh gimtojo miesto vakarinėje Ukrainos dalyje. „Kalush Orchestra“ yra vieni iš jaunųjų Ukrainos hiphopo scenos kūrėjų.

Hiphopo kultūra yra itin populiari ir ryškiai matoma, bei eskaluojama tarp šiuolaikinių miesto kultūros atstovų. Esminis „Kalush Orchestra“ skirtumas nuo kitų Ukrainos grupių – etninės muzikos elementų derinimas su modernia garso produkcija, hiphopo šokiais ir repu ukrainiečių kalba.

Į Vilnių atvyko ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“ (35 nuotr.)
+29