Laidos vedėja tapusi šeimos gydytoja R.Plioplytė: „Reikėjo rimtai pagalvoti, ar užteks drąsos“

Raimonda Plioplytė / TV laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.
Raimonda Plioplytė / TV laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.
Laima Samulė, žurnalas „Ji“
Šaltinis: Žmonės
2022-07-31 17:02
AA

Jauna žavi šeimos gydytoja Raimonda Plioplytė net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo savęs televizijoje, tačiau gyvenimas pateikia įvairiausių staigmenų: medikė sulaukė pasiūlymo tapti viena medicinos laidos „Sveikas rytojus“ vedėjų.

TRUMPA DOSJĖ

  • Mėgstamiausia spalva. Mėlyna.
  • Gražiausias metų laikas. Pavasaris. Man tai savotiška kažko naujo pradžia.
  • Įdomiausia knyga. Vieną išskirti būtų sunku – skirtingais gyvenimo etapais traukia vis kito pobūdžio knygos.
  • Labiausiai įstrigusi daina. Jau daug metų mintyse vis suskamba „Wild World“.
  • Prietaras. Kai tenka grįžti namo kažką pamiršus, visada pasižiūriu į veidrodį.
  • Autoritetas. Kiekvienas geras žmogus.
  • Svajonė. Vieną svajonę keičia vis kita, svarbiausia nenustoti svajoti, nes svajonės pildosi!
  • Erzinanti mano charakterio savybė. Nekantrumas.
  • Koks gyvūnas būčiau. Katė.
  • Ko taip niekada ir neišmokau. Gaminti taip skaniai, kaip mama.
Raimonda Plioplytė / TV laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.

Kodėl užaugusi svajojote būti gydytoja?

Nuo mažų dienų kildavo mintis, kad norėčiau būti gydytoja. Manau, dėl to, kad turėjau autoritetą – savo pirmąją akių gydytoją. Atsimenu, kad visada norėdavau ateityje būti kaip ji. Išmokau svajoti, o svajonės pildosi! Visada žinojau, kad gydytojo darbas labai atsakingas, kasdien tavo rankose žmogaus sveikata, gera savijauta.

Džiaugiuosi, kad dirbant šeimos gydytoja visiškai nėra monotonijos – kiekvienas pacientas unikalus, kiekviena diena skirtinga. Patinka, kad darbe daug dėmesio galiu skirti profilaktikai ir ligų prevencijai. Naujausiomis žiniomis dalijuosi su pacientais ir tikiuosi, kad kiekvienas, sekdamas mano rekomendacijas, jausis geriau. Tai veda į priekį ir motyvuoja tobulėti, ieškoti naujų galimybių.

Ar niekada neabejojote, kad pasirinkote teisingai?

Mano, kaip gydytojos, darbo kelio pradžia buvo įvairi – būta daug ilgų darbo valandų, pervargimo, o sudėtingus laikotarpius keitė lengvesni. Sakyčiau, kad sunkiausia buvo pirmais metais po rezidentūros, kai reikėjo perprasti visą sistemą, išmokti dirbti savarankiškai, suformuoti darbo metodiką bei specifiką, planuoti laiką.

Visada būsiu dėkinga savo darbovietei, suteikusiai visas galimybes ieškoti savęs, tobulėti, taip pat už visada jaučiamą palaikymą įvedant naujoves. Dabar jau esu tvirtai įsitikinusi, kad pasirinkau teisingą specializaciją – smagu pažinti pacientus, sekti jų sveikatos būklę, stebėti, kaip tavo patarimai pagerina jų savijautą ir tyrimų rodiklius. Smagu pažinti šeimas, matyti, kaip auga vaikai.

Kaip reagavote į pasiūlymą dirbti televizijoje?

Prisipažinsiu, buvo labai netikėta sulaukti tokio darbo pasiūlymo. Reikėjo rimtai pagalvoti, ar pavyks filmavimus suderinti su tiesioginiu darbu, ar užteks drąsos stoti prieš kameras. Bet galiausiai nugalėjo mintis, kad gyvenimas per trumpas praleisti progą išbandyti kitą amplua ir tobulėti.

Išeiti iš komforto zonos visada nejauku, neramina mintis, ar tikrai pavyks, bet dabar į filmavimus keliauju su malonumu. Neslėpsiu, jaudulys stovint prieš kameras dar išlikęs, bet jis malonus.

Kaip sekasi sutalpinti visas veiklas į dienotvarkę?

Svarbiausia išmokti planuoti. O tuomet viskas, atrodo, susidėlioja lyg savaime – be streso ir skubėjimo. Didelis darbų kiekis niekada negąsdino – svarbiausia daryti tai, kas tau iš tiesų patinka. Išmokau dažniau sakyti „ne“, t. y. nesiimti papildomų darbų, jei nesu tikra, kad turėsiu laiko viską suspėti.

Galiausiai supratau, kad labai svarbu skirti pakankamai laiko ir poilsiui, o ypač kokybiškam miegui, nes kokybiškai pailsėjus ir nuotaika geresnė, ir jėgų daugiau, o tada ir darbai sklandžiau dirbasi.

Irena Pivoriūnienė, Vygintas Kaikaris, Raimonda Plioplytė bei Arvydas Stonys / Teodoro Biliūno nuotr.

Ar televizijos užkulisiai nustebino? Kaip įsivaizdavote šį darbą prieš pradėdama dirbti?

Sutikusi būti laidos vedėja neturėjau nė menkiausio įsivaizdavimo, kaip viskas vyks. Užteko tik komandos padrąsinimo ir sutikau. Tai buvo kažkas nauja, bet didelės nuostabos nebuvo. Nors su šeimos gydytojo darbu panašumų mažai – nėra tiesioginio ryšio su žmogumi, labai smagu, kad žiniomis ir naujienomis galima dalytis su didesniu žiūrovų ratu.

Kodėl reikia laidų apie sveikatą?

Laidos apie sveikatą yra be galo naudingos ir reikalingos, todėl tikiu, kad jos gyvuos dar daug metų. Viena iš priežasčių ta, kad šiuo metu gydytojai neturi kada pabendrauti su pacientu. Per konsultacijas žmogus tiriamas, nustatoma diagnozė, pildoma dokumentacija ir pan. O laiko, skirto švietimui apie sveikatą, rekomendacijoms dėl gyvensenos pokyčių, yra labai mažai, kartais jo ir visai nelieka.

Laidose kalbiname labai daug aukšto lygio specialistų, kurie didesniam žmonių ratui gali papasakoti apie naujas galimybes, pasidalyti pacientų istorijomis, darbo patirtimi. Kiekvienas iš tokių televizijos laidų gali pasisemti naujų žinių, kaip gerinti sveikatą, jos priverčia susimąstyti apie tam tikrus dalykus.

Ar nekyla grėsmė, kad žmogus gydymo būdus ar vaistus rinksis pagal TV laidų vedėjų patarimus, o ne kreipsis dėl sveikatos problemų į gydytoją?

Labai tikiuosi, kad ne. Reikia žinoti, kad laidose pateikiama bendro pobūdžio informacija ir jos negalima priimti kaip individualizuoto gydymo. Visada, prieš pradedant radikalius pokyčius, o tuo labiau gydymą, būtina pasitarti su specialistu. Atvirkščiai, tikiuosi, kad žiūrovai, laidoje išgirdę informaciją apie tam tikrus simptomus, atpažinę nusiskundimus, suskubs kreiptis į gydytojus anksčiau, atliks reikiamus tyrimus, o paskui seks individualizuotas ištyrimo ir gydymo planas.

Ar pakankamai rūpinamės sveikata? Kaip tai reikėtų daryti kasdien?

Stebiu labai gerą tendenciją vis daugiau rūpintis sveikata, ieškoti atsakymų, kodėl jaučiamės išsekę, pavargę, ne tokie darbingi, pasitikrinti dėl jaučiamų simptomų. Labai džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių atvyksta profilaktinės apžiūros, taip pat pasitarti dėl maisto papildų vartojimo ar kitų galimų būdų gyvenimo kokybei pagerinti.

O jei reikėtų išskirti pagrindinius visiems pritaikomus principus, tai neabejotinai būtų pakankamas vandens kiekis kasdien, sveika ir individualiai subalansuota mityba, atitinkamas fizinis aktyvumas ir, be abejo, kuo daugiau gerų emocijų. Svarbiausia išlaikyti balansą.

Raimonda Plioplytė / TV laidos „Sveikas rytojus“ nuotr.

Kokius sveikus įpročius propaguojate jūs?

Labai įsiminė Hipokrato mintis „Visos ligos prasideda žarnyne“. Mano sveikatai ir gerai bendrai savijautai didelę įtaką turėjo pasikeitę mitybos įpročiai. Atlikus genetinį ištyrimą ir išsiaiškinus, kokie maisto produktai labiausiai tinka, buvo lengviau viską pertvarkyti.

Vis dėlto svarbiausios taisyklės: vartoti kuo natūralesnius produktus, vengti pridėtinio cukraus, greitojo maisto ir valgyti kuo daugiau įvairių spalvų vaisių, daržovių ir uogų, kad kasdien gautume visų mūsų kūnui reikalingų medžiagų. Taip pat didelį dėmesį skiriu miego kokybei ir visada atrandu laiko tik sau.

Pandemija visuomenę suskaldė į stipriai palaikančių medikus ir labai juos smerkiančių grupes. O gal šios stovyklos visada egzistavo?

Visada buvo ir bus žmonių, kuriems vis kažkas nepatinka, neįtinka – medikai, valdžia ar kita. To nepakeisi. Pandemija apskirtai visuomenę suskaldė, manau, prireiks dar daug laiko, kol viskas grįš į vėžes. Tik norisi pacientų supratimo, kad ir gydytojų darbo pobūdis per pandemiją labai pasikeitė ir tikrai ne į gera. Svarbiausia, kad išliko pagrindiniai gydytojų principai – bet kokiomis sąlygomis padėti pacientui.

Kokių pokyčių, kalbant apie gydytojų darbą, požiūrį į juos, norėtųsi?

Tikėjimo ir pasitikėjimo gydytoju. Mes esame tam, kad padėtume. Supratau, kad svarbiausia yra komunikacija, nes atviri pacientai palengvina gydytojų darbą – tai svarbu tiek dėl greitesnės ligų diagnostikos, tiek dėl gydymo efektyvumo.

O apskritai kalbant apie sistemą norėtųsi, kad gydytojams leistų dirbti darbą, kurį jie išmano geriausiai, – diagnozuoti ir gydyti, o ne užsiimti popieriukų, ataskaitų pildymu. Dabar mes užversti darbais, kuriems visiškai nereikia gydytojo kvalifikacijos ir tokių ilgų mokslų.

Kaip bėga jūsų laisvalaikis?

Jo dabar neturiu labai daug: dirbu ir kaip šeimos gydytoja, ir kaip sveikos gyvensenos genetikos konsultantė; pastaruoju metu daug laiko skiriu papildomiems mokslams, susijusiems su funkcine medicina. O po darbų ir mokslų esu tiesiog Raimonda, kuriai reikia atsipūsti, pailsėti nuo darbų, pripildyti likusią dienos dalį gerų emocijų.

Džiaugiuosi, kad atradau sportą, sveiką mitybą, – dėl to jaučiuosi žymiai geriau. Labai padeda ir buvimas su žmonėmis, kuriuos myliu ir kurie myli mane. Tai veda į priekį.

Žurnalą „Ji“ galite užsiprenumeruoti, daugiau informacijos rasite ČIA.