Vaikų gydytoja Aina Medzevičienė: „Rotavirusinė infekcija gali tęstis iki 7 dienų“

Miegas / Fotolia nuotr.
Miegas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-10-06 16:00
AA

Viena iš šaltojo sezono palydovių, išguldanti visą šeimą, – tai rotavirusinė infekcija. Ką apie ją reikia žinoti? Apie tai 15min/Ji24 konferencijoje pasakojo vaikų ligų gydytoja Aina Medzevičienė.

„Tai labai žlugdanti liga, kurią galėčiau pavadinti ir labai sunkia. Požymiai greičiausiai visiems puikiai žinomi – vaikas vemia, viduriuoja, jam pakyla temperatūra. Ji gali būti net labai aukšta ir siekti daugiau kaip 40 laipsnių, o tai labai silpnina vaiką“, – teigia gydytoja.

Girdykite šaukšteliu

„Ką būtinai reikia žinoti tėvams? Pasiruoškite visą amuniciją gertuvių ir pradėkite vaiką girdyti. Nereikėtų sutrikti – dauguma tėvų pasimeta ir nežino, ką daryti, kai vaikas be perstojo vemia, bando jam duoti kokių nors vaistų.

Aina Medzevičienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Tačiau pirmoji ir pagrindinė pagalba – tai skysčiai. Duokite vaikui gerti kuo daugiau. Geriausia paprastą vandenį maišyti su specialiomis druskomis, kadangi vaikas viduriuodamas ir vemdamas ne tik pašalina iš savo organizmo skysčius, bet ir elektrolitus, kurie reikalingi normaliai organizmo funkcijai palaikyti.

Patarčiau po vėmimo kiek palaukti, pavyzdžiui, porą valandų. Didelė tikimybė, jeigu duosite gerti iškart, kad vaikas vėl viską išvems. Pasiimkite švirkštą, šaukštelį ir jais bandykite girdyti vaiką.

Natūralu, kad po vėmimo vaikas jausis prastai, todėl pasitelkite visus aktorinius sugebėjimus ir stenkitės jį pamažu girdyti. Tik, kaip ir minėjau, darykite tai pamažu, nes tikrai negalima ir nepatartina duoti gerti visos stiklinės vandens, nes tai gali tik dar labiau paskatinti vėmimą“, – teigia A.Medzevičienė.

Per dieną – ne mažiau kaip 6 stiklinės vandens

Gydytojos teigimu, vaikui per dieną reikia išgerti ne mažiau kaip 6 stiklines vandens: „Vemiantis ir viduriuojantis vaikas turėtų išgerti tas stiklines, kaip jam ir priklauso, tačiau reikia duoti dar ir papildomai, kad kompensuotumėte prarastus skysčius. Todėl kiekvieną kartą išvėmus reiktų duoti po pusę stiklinės skysčių, o kiekvieną kartą paviduriavus – po stiklinę.

Geriausia net užsirašyti, kad būtų paprasčiau skaičiuoti. Kaip ir sakau – skysčiai, skysčiai, skysčiai. Juo labiau, prisiminkite, kad kai vaikas jau prašo gerti – yra per vėlu, jau organizmas dehidratuoja, todėl reikia jam visada siūlyti atsigerti.“

Jeigu nevalgo – neverskite

„Jeigu sergantis vaikas nenori valgyti, nesvarbu, kokia tai liga, nereikėtų jo versti. Tačiau jeigu jis prašo maisto, tuomet rinkitės atidžiai, kadangi tikrai netiks aštrus maistas, keptas, riebus, žali vaisiai, daržovės, sultys, pienas ir pieno produktai ir pan. Geriau jau duokite trapučių, troškinio, sriubos, t. y. tokio maisto, kuris nedirgintų ir taip jautraus vaiko žarnyno“, – tikina gydytoja.

Taip pat tėvams verta žinoti ir neišsigąsti: vaikas roto virusu gali sirgti net iki 7 dienų – karščiuoti, vemti, viduriuoti ir pan. Visgi net ir pasveikęs jį kurį laiką nešioja virusą ir gali užkrėsti kitus, nes po ligos virusas aktyvus išlieka iki 10 dienų. Todėl po ligos vaikui patartina pabūti namuose, kad sustiprėtų ir neužkrėstų kitų vaikų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vaikų gydytoja A.Medzevičienė: ką reikia žinoti apie itin pavojingą ligą – meningokokinę infekciją?

Kada keliauti į gydymo įstaigą? „Patarčiau neskubėti ir stengtis patiems vaiką kuo dažniau girdyti. Dažnai atvykus į priėmimo skyrių tėvai gauna nurodymą, kad ligonius kuo daugiau girdytų, tačiau jie vis tiek prašo statyti lašelinę. Visgi, skysčių girdymas yra kur kas geriau.

Stebėkite vaiką ar jam nesivysto dehidratacijos požymiai iš kurių svarbiausi yra: troškulys, sausos lūpos ir burnos gleivinė, vaikas verkia be ašarų, akytės įdubusios, mažai ar iš vis nesišlapina, rankos ir kojos šaltos, oda: marmuro spalvos, sausa ir praradusi elastingumą, sunkiais atvejais vaikas dažnai ir paviršutiniškai alsuoja. Jei vaikas nesustodamas vemia, viduriuoja, stipriai karščiuoja, ir visiškai negeria skysčių ir jam dėl to pradeda vystytis dehidratacija – nedelsdami skubėkite į gydymo įstaigą, ypač, jei tai yra kūdikis“, – tikina gydytoja.