Vaikų stovyklos medikė: apie ką reikia pagalvoti tėvams išleidžiant savo vaiką

Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.
Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-07-28 16:12
AA

Nors vasaros beliko vos kiek daugiau, negu trečdalis, vaikų vasaros stovyklos šiuo metu – kaip tik įgavusios pagreitį. Deja, vis dažniau girdimi nusiskundimai, kad stovyklose gali būti nesaugu, o ir patys tėvai ne visada žino, kaip jai paruošti vaiką ir kokius namų darbus jie turėtų padaryti prieš išleisdami savo atžalą svetimų žmonių globai.

Viena iš stovyklų „Skautai neskautams“ medikių, sveikatinimo veiklas mokyklose vykdanti Joniškio rajono visuomenės sveikatos biuro sveikatos specialistė Vilma Mingailienė pasakoja, kad į stovyklas vaikai turi atvykti pasiruošę ir kartais net maži apgalvoti dalykai gali padėti išvengti rimtesnių traumų ar susižalojimų.

„Atvykus į stovyklą vaikai ne tik ilsisi, bet ir aktyviai leidžia laiką dalyvaudami numatytoje programoje, laisvu laiku žaidžia aktyvius žaidimus. Žaisdami, bėgiodami, sportuodami krenta, slysta, griūna. Pasitaiko sumušimų ir nubrozdinimų“, – sako V.Mingailienė ir vardina paprastus patarimus, į kuriuos tėvams reikėtų atkreipti dėmesį, siekiant vaiko saugumo stovykloje.

  • Kad tokių traumų būtų kuo mažiau, į stovyklą vaikui geriau įdėti šortus iki kelių – griūnant jie bus labiau apsaugoti.

  • Reikėtų atkreipti dėmesį į palapinės virvelių spalvą, nes sutemus tamsios spalvos virvelės blogai matosi, o skubėdami vaikai už jų kliūna ir tikimybė susižeisti yra didesnė.

  • Klepsintys „kroksai“ ar paplūdimio šlepetės nėra pritaikytos bėgiojimui. Batai turi tvirtai laikytis ant kojų, būti tinkamo dydžio.

  • Į stovyklą geriau tinka aukštesnės kojinės, dengiančios čiurnas, nes su trumpomis kojinėmis išėjus į žygį tikimybė, kad vaikas pareis su pūslėmis ant užkulnių, yra didesnė.

  • Skautų stovyklose drožinėjant peiliu ar dirbant su virvėmis pasitaiko pjautinių žaizdelių, todėl labai svarbu pratinti vaikus dirbti su darbo pirštinėmis, o vykstant į stovyklą jas pasiimti. 

  • Šiltomis dienomis vis tenka priminti, kaip svarbu dėvėti kepures nuo saulės ir gerti vandenį. Rekomenduojame vaikams įdėti vandeniui skirtą gertuvę, kurią galima būtų papildyti. Gertuvės labiau saugomos, o vandens buteliukai nusimeta vos jį išgerti.
Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.

Maudynių pavojai

Išleisdami vaiką į stovyklą, dauguma tėvų baiminasi dėl būsimų maudynių, mat sužiūrėti būrį vandenyje žaidžiančių vaikų atrodo gana sudėtinga. Iš tiesų, stovyklose į maudynes žiūrima labai atsakingai, tačiau medikė akcentuoja, kad tėvų įdirbis šioje vietoje – taip pat labai svarbus.

„Be atsakingo vadovo vandens telkiniuose vaikai maudytis vieni patys negali. Apie saugų elgesį vandenyje primename kaskart išvedus maudytis, tačiau vis tiek dažnai susiduriame su vaikų norais nardyti, šokinėti, demonstruoti savo plaukimo įgūdžius. Vis primename, kad stovykla –  ne ta vieta, kur galima demonstruoti savo drąsą.

Tėvai, išleisdami nemokantį plaukti vaiką į stovyklą, gali įdėti jam pripučiamas rankoves ar liemenę, tačiau dar svarbiau – nuteikti jau mokančius ir nieko nebijančius, kad stovykloje tikrai nebus galima nardyti, šokinėti ar plaukti toliau, negu leidžia vadovai“, – pabrėžia V.Mingailienė.

Vaikų maudynės / 123RF.com nuotr.

Pokalbis su vaiku

Išleidžiant vaiką į stovyklą, labai svarbu su juo pasikalbėti, aptarti, kur jis keliaus, kaip gyvens, kokia jo laukia rutina, iššūkiai ir taisyklės. Priminkite vaikui apie saugų elgesį ne tik vandenyje, bet ir žaidimų aikštelėse, miške, gatvėje ir pan.

„Pirmiausia, ką turėtų tėvai padaryti išleisdami vaikus į turistinio pobūdžio stovyklas, tai aptarti, kas jų laukia, nes tai nėra tokia pati stovykla kaip stacionari. Čia kartais tenka susidurti ir su lietaus barbenimu į palapinę, ir miško ošimu pakilus vėjui, ir vėsiomis naktinis, ir ryto rasa brendant žole“, – priduria medikė.

Kartu su vaiku aptarkite ne tik su saugumu susijusius klausimus, bet ir leiskite jam dalyvauti daiktų suruošime – tai bus dar viena proga pakalbėti apie skirtingus aspektus ir poreikius stovykloje.

„Kraunant kuprinę verta gerai pagalvoti apie aprangą: ir karštai saulėtai dienai, ir lietui lyjant, ir orui atvėsus. Jeigu vaikas tai darys kartu su tėvais, papildoma nauda bus ta, kad vėliau atpažins savo daiktus“, – pataria V.Mingailienė.

Vaikų vasaros stovykla / 123RF.com nuotr.