Venecijos filmų festivalis ragina paleisti sulaikytą iraniečių režisierių Jafarą Panahi

Jafaras Panahi / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
AA

Venecijos kino festivalis antradienį paragino „tuojau pat paleisti“ iranietį disidentą kino kūrėją Jafarą Panahi ir jo kolegas režisierius Mohammadą Rasoulofą bei Mostafą Aleahmadą. Vyrai pirmadienį buvo suimti Izraelio tarnybų.

Seniausias pasaulio kino festivalis pareiškė, kad yra „labai sunerimęs“ dėl pranešimų apie J.Panahi areštą pirmadienį ir M.Rasoulofo bei M.Aleahmado sulaikymą penktadienį.

„Venecijos bienalė prideda savo balsą prie daugelio [balsų] pasaulyje, smerkiančių vykdomus represinius veiksmus“, – sakoma pareiškime.

Jame nurodoma, kad festivalis „reikalauja tuojau pat paleisti režisierius, areštuotus už teisės į raiškos ir kūrybos laisvę gynimą“.

Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras-Abdollahianas pirmadienį atvyko į Romą susitikti su italų kolega Luigi Di Maio. Italijos užsienio reikalų ministerija po derybų paskelbtame pareiškime šių areštų nepaminėjo.

62 metų J.Panahi tarptautiniuose festivaliuose yra pelnęs virtinę apdovanojimų už filmus su kritika šiuolaikiniam Iranui. Tarp jo trofėjų yra 2015 metų Berlyno kino festivalio pagrindinis „Auksinio lokio“ apdovanojimas už juostą „Taksi“ (Taxi) ir 2018-ųjų Kanų kino festivalio apdovanojimas už geriausią scenarijų, pelnytas už filmą „Trys veidai“ (Se rokh).

Jis taip pat buvo areštuotas 2010 metais, dėl savo paramos antivyriausybiniams protestams. Vėliau jis buvo nuteistas šešerius metus kalėti už „propagandą prieš sistemą“, jam buvo uždrausta režisuoti filmus ar rašyti jiems scenarijus, taip pat išvykti iš šalies atsiimti apdovanojimų.

50 metų M.Rasoulofas 2020-aisiais pelnė Berlyno kino festivalio „Auksinį lokį“ už savo filmą „There Is No Evil“, bet irgi negalėjo jo asmeniškai atsiimti, nes jam buvo uždrausta išvykti iš Irano.

Skaitykite daugiau