Vilniuje – atsisveikinimas su Gediminu Kirkilu: rinkosi kolegos ir bičiuliai

Atsisveikinimas su su Gediminu Kirkilu / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Atsisveikinimas su su Gediminu Kirkilu / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: 15min, BNS
2024-04-23 12:21
AA

Vilniuje atsisveikinama su šeštadienį netikėtai mirusiu buvusiu premjeru Gediminu Kirkilu. Daug metų taip pat Seimo nariu, ministru buvęs politikas šiemet būtų šventęs 73 gimtadienį.

Kaip jau anksčiau skelbė Vyriausybės spaudos tarnyba, visuomenei atvira atsisveikinimo su Lietuvos Respublikos XIV Vyriausybės ministru pirmininku Gediminu Kirkilu ceremonija vyksta laidotuvių rūmų „Ritualas“ (Olandų g. 22) didžiojoje šarvojimo salėje balandžio 23–24 dienomis.

Fotogalerija:

Vilniuje atsisveikinama su Gediminu Kirkilu (118 nuotr.)

Vertino ir humoro jausmą

Viena pirmųjų kolegos pagerbti atėjo dabartinė premjerė Ingrida Šimonytė.

Ingrida Šimonytė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

I.Šimonytė sakė visada vertinusi G.Kirkilo humoro jausmą, vakarietiškas vertybes siekiant Lietuvos narystės NATO.

„Gediminas turėjo puikų humoro jausmą – aš tą visada vertinau, kaip apskritai humoro jausmą žmonių, sveiką ironiją, gebėjimą iš savęs pasijuokti“, – žurnalistams antradienį sakė I.Šimonytė, atvykusi išreikšti pagarbą G.Kirkilui į sostinės Olandų gatvėje esančius laidojimo namus.

„Man atrodo, tai buvo žmogus, kuriam pamatiniai valstybei dalykai, euroatlantinė integracija, mūsų narystė NATO buvo svarbu dar tada, kai galėjai sakyti, kad kairėje buvo ne tiek daug žmonių, kuriems tai buvo svarbu, kaip sakoma, before it was cool (iki tai tampant madinga – BNS)“, – sakė premjerė.

Ji teigė, kad G. Kirkilui „niekada nebūdavo problema“ sprendžiant klausimus susivienyti su politiniais oponentais, premjerė taip pat teigė vertinanti G. Kirkilo paramą Ukrainos eurointegracijai, ieškant tam Vakarų paramos dar beveik prieš dvidešimtmetį.

Vilniuje atsisveikinama su Gediminu Kirkilu / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Apie 16 val. laidojimo namų salėje pasirodė ir prezidentas Gitanas Nausėda, taip pat atvykęs pagerbti G.Kirkilo atminimo. Jis užuojautą išsakė ir politiko našlei Liudmilai Kirkilienei.

Vilniuje atsisveikinama su Gediminu Kirkilu / Lukas Balandis / BNS nuotr.

G.Nausėda prie laidojimo rūmų žurnalistams sakė, kad G. Kirkilui buvo būdingas solidumas, globalus mąstymas, politikas turėjo aiškią vertybių hierarchiją.

„Tai buvo politikas gerąja ta žodžio prasme. Dažnai mes įdedame skirtingas konotacijas į žodį „politikas“, bet Gediminas Kirkilas buvo žmogus, kuris stovėjo prie valstybės vairo tuo metu, kai nebuvo lengva, kai valstybės laukė nemažai iššūkių, reikėjo dalyvauti svarbių strateginių sprendimų priėmime“, – kalbėjo prezidentas.

Pasak prezidento, net ir pasitraukęs iš politikos, G.Kirkilas „neliko abejingas mūsų viešajam gyvenimui“.

„Visada jam buvo būdingas solidumas, nesiblaškymas į kažkokias smulkmenas, pigių efektų ieškojimą. Tai buvo žmogus, kuris mąstė globaliai, europietiškai, turėdamas labai aiškią vertybių hierarchiją“, – teigė G.Nausėda,

„Tai didelės pagarbos vertas mūsų visuomenininkas, gerąja to žodžio prasme, valstybininkas“, – pridūrė jis.

Paskelbus žinią apie buvusio premjero mirtį, prezidentūra išplatino užuojautą, kurioje prezidentas G.Nausėda sako, kad G.Kirkilas buvo Lietuvai atsidavęs politikas, per savo karjerą prisidėjęs prie svarbių valstybės vystymosi etapų.

„Gediminas Kirkilas buvo išmintingas, garbingas, vakarietiškų pažiūrų politikas, nenuilstamai dirbęs vardan Lietuvos. Jo laikotarpis būnant premjeru pirmaisiais narystės ES ir NATO metais buvo svarbus vakarietiškos krypties egzaminas, kurį išlaikėme“, – rašoma prezidento užuojautoje.

Rinkosi Seimo nariai, buvę partijos bičiuliai

Atvyko ir buvę partijos bičiuliai Česlovas Juršėnas, Zigmantas Balčytis, Justas Paleckis, Juozas Bernatonis, Irena Šiaulienė, Remigijus Motuzas, Seimo nariai Algirdas Sysas, Rimantė Šalaševičiūtė, Jonas Pinskus, Antanas Vinkus, Rasa Budbergytė, Gintaras Paluckas, Linas Jonauskas, Emanuelis Zingeris, Vytautas Kernagis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Žygimantas Pavilionis ir kt., taip pat ministrai Aušrinė Armonaitė, Kęstutis Navickas, Agnė Bilotaitė, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, Artūras Paulauskas.

Atėjo ir generalinė prokurorė Nida Grunskienė, žurnalistai Vytautas Kvietkauskas, Edmundas Jakilaitis, Audrius Siaurusevičius, Jogaila Morkūnas, politologas Linas Kojala, krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, verslininkas Darius Mockus, buvęs Seimo narys Mykolas Majauskas bei kiti.

Rimantė Šalaševičiūtė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Laidotuvės numatytos balandžio 24 d., trečiadienį, Antakalnio kapinėse Vilniuje.

Visuomenės atsisveikinimo su velioniu laikas:

  • Balandžio 23 d., antradienį, 12.00 – 20.00 val.
  • Balandžio 24 d., trečiadienį, 9.00 – 12.00 val.

Urna išnešama trečiadienį, 12.00 val. Laidotuvės vyks Vilniaus Antakalnio kapinėse.

Mirė staiga

Apie buvusio premjero mirtį pranešta šeštadienio rytą. Dar penktadienį G.Kirkilas lankėsi Seime, dalyvavo konferencijoje, apie tai sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen.

Buvęs premjeras Gediminas Kirkilas (17 nuotr.)

G.Kirkilas sveikata nesiskundė, dar prieš pora dienų su bičiuliais žaidė tenisą. Kaip viena iš versijų yra, kad buvusį premjerą galėjo ištikti infarktas.

2006–2008 metais G.Kirkilas ėjo ministro pirmininko pareigas.

Tačiau ir iki to, ir po to jis buvo aktyvus politikas.

Kolegos mini geru žodžiu

„Turėdavo geros valios. Turėjo proto daugiau už daugumą komunos kolegų arba sėbrų. Pokalbininkas, o jų vis labiau trūksta.

Gaila. Užuojauta šeimai“, – apie G.Kirkilą feisbuke rašė V.Landsbergis.

„Gediminas buvo tikras politikas, tai buvo jo duona. Mes iki pat dabar žiūrėjome, klausėmės, vertinome jo politines įžvalgas apie nūdienos gyvenimą. Jo vertinimai buvo reikalingi“, – sakė LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

„Mums teko kartu dirbti daugiau nei ketvirtį amžiaus. Tai buvo nuoširdus ir tolerantiškas žmogus, gebantis išklausyti kitų nuomones.

Ypač dėl užsienio ir saugumo politikos krypčių jis tardavosi su kitomis partijomis, oponentais, ir daugeliu atveju ten, kur pasiekdavome bendro veikimo, buvo jo didelis nuopelnas. Jis būdavo koordinavimosi, konsolidavimosi ašis“, – 15min sakė Juozas Olekas, dirbęs G.Kirkilo vyriausybėje krašto apsaugos ministru.